reklamı kapat

POPÜLER

Apple iWatch konsept

Apple, akıllı saati için alternatif şarj yolları arıyor

The New York Times’ın haberine göre Apple, iWatch adını taşıması beklenen akıllı saatinin kadranında güneş enerjisiyle şarja imkan tanıyan bir katman kulanacak. Bu sayede saat gün ışığı altında kendiliğinden şarj olabilecek. Ancak kimi uzmanlar, henüz olgunlaşmamış bu teknolojinin tercih edilmesinin, saatin piyasaya çıkışını yıllarca erteleyebileceği görüşünde.

The Times ise farklı bir kaynaktan aldığı bilgiye dayanarak, saatin kablosuz şarj teknolojisini destekleyeceğini söylüyor. Farklı markalı akıllı telefonlarda kullanılan kablosuz şarj, iPhone dahil henüz hiçbir Apple ürünü tarafından desteklenmiyor. Eğer söylentiler doğru çıkarsa, yeni akıllı saat, bu teknolojiyi destekleyen ilk Apple ürünü olacak ve Apple’ın geliştirme stratejisi göz önüne alındığında, iPhone ve iPad gibi cihazların da bu teknolojiyi kullanmasının önünü açacak.

The Times ayrıca Apple’ın geçmiş dönemde Tesla ve Toyota gibi firmalardan pil teknolojileri üzerine uzmanlaşmış mühendisler transfer ettiğini vurguluyor ve firmanın yeni pil teknolojileri üzerine patentler aldığını, esneyebilen piller ile hareketten enerji üretebilen küçük parçalar üzerinde çalıştığını belirtiyor.

Erken gibi görünse de, Appple’ın saatine ilişkin ilk resmi bilgilerin yaz aylarında düzenlenecek WWDC 2014 etkinliğinde ortaya çıkması bekleniyor.

Haberde kullanılan görsel konsept bir tasarıma aittir.