reklamı kapat

POPÜLER

“Apple çalışanları kullanıcıların verilerini sızdırdı”

Teknoloji firmaları kullanıcılarının verilerinin güvende olması için elinden geleni yapıyor. Bunun için farklı teknolojiler geliştiriliyor ve yeni güncellemelerle cihazlarını koruma altına alıyor. Fakat bazen güvenlik açıkları hiç beklenmeyen bir yerde oluşabilir ve bu da şirketleri zor duruma sokuyor. Kullanıcılarının bilgi güvenliğiyle ilgili en fazla önlem almaya çalışan şirketlerden biri olan Apple’ın başına gelen olay Çin’in karışmasına neden oldu. 

Yaşanan bu olay sadece hacker’ların değil, şirketlerin çalışanlarının da önemli bir güvenlik zaafiyeti yaşatabileceğini gösteriyor. Çin’deki bu olayda 22 kişi Apple kullanıcılarının verilerini çalmak ve bu verileri para karşılığında satmakla suçlanıyor. Olayı esas ilginç hale getirense bu kişilerin büyük bir kısmının Apple çalışanları olması.

Polis raporlarına göre yakalanan 22 kişiden 20’si Apple çalışanı. Çalışanların Apple’ın özel sistemlerinden bilgileri alarak başkalarına sattıkları ifade ediliyor. Çalınan bilgilerin arasında isimler, telefon numaraları, Apple ID’si ve diğer bilgilerin olduğu belirtiliyor. Bu bilgilerin satılarak bu zamana kadar 7,36 milyon dolar kazanıldığı söyleniyor. Satılan bilgiler için 1.5 dolar ile 26 dolar arasında bir bedel istedikleri de söylenenler arasında yer alıyor. Eğer her bilgi için bu kadar düşük ücretler isteniyorsa milyon dolarlara ulaşmak için çok sayıda kullanıcının verisinin satıldığını söylemek mümkün. Apple’ın konuyla ilgili herhangi bir açıklama yapıp yapmayacağı merakla bekleniyor.