reklamı kapat

POPÜLER

Subaru’dan STI dokunuşlu sınırlı üretim “kanatlı” canavarlar: WRX STI Type RA ve BRZ tS

2018 yılında satışa sunulması beklenen sınırlı üretim modeller ilk resmi detaylarıyla tanıtıldı.

Subaru’nun ilk detaylarını geçtiğimiz hafta içerisinde paylaştığı yeni performans modelleri nihayet karşımıza çıktı. BRZ ve WRX STI‘ın son versiyonları olarak tanıtılan iki modelden sınırlı sayıda üreteceğini açıklayan Subaru yetkilileri pist odaklı geliştirilen bu canavarlar üzerinde oldukça mesai harcamış. Araçların piste hazırlanması parolası üzerine yola çıkıldığı için bolca karbon detay ve sürüş dinamiği geliştirmesi gördüğümüz projede her modelden toplamda 500 adet üretilecek.


İlk olarak WRX STI Type RA‘nın açıklanan değerleri ve özelliklerine baktığımızda şasi ve motor anlamında yerinde iyileştirmelerle birlikte geldiğini söyleyebiliyoruz. Arka kanat ve tavan başta olmak üzere aracın önemli yerlerinde karbon fiber parçalara yer veren Subaru, BBS‘in 19 inçlik hafif alaşım jantlarıyla bu ağırlık kazanımını maksimuma çıkartıyor. Aracın sürüş dinamiklerine doğrudan etki edecek altyapısal değişimlere baktığımızda ön tarafta kullanan süspansiyonlarda iyileştirme yapıldığı arkadaysa her iki tarafta double wishbone‘a yer verildiğin görüyoruz. Ayrıca Subaru’nun elektronik stabilite kontrol teknolojisi olan VDC‘deki çift mod aracın yolu en iyi ve kayıpsız şekilde tırmalamasına yardımcı oluyor. Turbo beslemeli 2.5 litrelik motor üzerinde yapılan iyileştirmelerle 310 beygirlik bir güce sahip olan WRX STI Type RA bunu güçlendirilmiş yeni piston, yazılım ve hava girişlerindeki revizyona borçlu. Son olarak aracın şanzımanını da elden geçirdiğini gördüğümüz ekibin bu sayede üçüncü viteste çok daha seri bir geçiş aralığı vadettiğini söyleyebiliyoruz.


STI imzalı bir diğer versiyon olan BRZ tS‘in güç ünitesiyle ilgili teknik detayları şimdilik açıklanmazken dışarıdan bakıldığında arka karbon kanatın etkisiyle oldukça agresif bir görünüm elde edildiğini görebiliyoruz. Süspansiyon ile direksiyon tepkisi başta olmak üzere altyapı ve şasi bölümünde STI imzalı geliştirmelerin yapıldığı BRZ tS’te 18 inçlik hafif alaşım STI jantlarına yer veriliyor. Her iki modeli de ikonik mavi rengiyle servis eden Subaru bunun yanında siyah ve beyaz seçeneklerini de kullanıcıların tercihine bırakacak. Diğer tüm teknik detayları önümüzdeki süreçte açıklanacak olan modellerin fiyatları 2017‘nin sonlarına doğru netlik kazanacak.