reklamı kapat

POPÜLER

Tim Cook sosyal medya açıklama

Apple CEO’su Tim Cook’tan ilginç sosyal medya açıklaması [Video]

Apple‘ın başına Steve Jobs’dan sonra geçen Tim Cook, genelde sansasyonel açıklamalar ile gündeme gelmiyor. Ünlü CEO‘nun sosyal medya için söyledikleri ise çok konuşulacak gibi duruyor.

NBC Nightly News programında Lester Holt‘un konuğu olan Tim Cook, sosyal medyanın takipçileri manipüle ettiğini ve böldüğünü söyledi. Bunu 2016 Amerika Birleşik Devletleri seçimlerine yönelik Rusya etkisi üzerine söyleyen Cook, sözlerine burada sorunun yabancı hükümetlerin reklamları olduğuna inanmıyorum şeklinde devam ediyor. Rusya merkezli Facebook reklamlarıyla seçimlerin manipüle edilmesini sorunun ufak bir parçası olarak gören CEO, büyük fotoğrafa bakılması gerektiğini belirtiyor. Bunun çözülmesi gereken en büyük sorun olduğuna değinen Cook, medya şirketlerinin birçok şeyi yolda öğrendiğini de söylüyor. Şirketin en büyük ismi ayrıca gizlilik konusunda açıklamalarda bulundu. “Çok gizlilik yanlısı bir görüşe sahibiz” diyen Cook, Apple’ın gönderilen mesajların içeriğini göremediğini ve FaceTime görüşmelerini uçtan uca şifrelediğini söylüyor. Ayrıca Face ID bilgilerinin de ortaya çıkanlardan farklı olarak sadece cihazlarda saklandığını belirtiyor.

Sahte içerikler

Teknoloji sektörüne yıllarını vermiş bir insan olarak Cook sosyal internet dünyasında yaşanan sorunu iyi görüyor. Yoğun hayat temposunda bilgi almak için Facebook ile Twitter kullanan günümüz insanı, bazen gördüğü şeylere sorgulamadan inanabiliyor. İşte bu yüzden sosyal kanallardan sahte içeriklerin kaldırılması için daha çok çalışılması gerekiyor. Olayı sadece Amerika Birleşik Devletleri seçimlerine bağlamamak herkesin faydasına olacak gibi duruyor.

Video