reklamı kapat

POPÜLER

iPhone X

Apple’dan kablosuz şarj teknolojisiyle ilgili önemli gelişme

Apple, kablosuz şarj teknolojisiyle ilgili çalışmalarını tüm hızıyla sürdürüyor. Apple Watch’ta kablosuz şarj teknolojisi kullanmaya başlayan Apple, geçtiğimiz eylül ayında gerçekleştirdiği etkinlikte kablosuz şarj özelliğine sahip iPhone 8, iPhone 8 Plus ve iPhone X’i tanıtmıştı. Bu modellerle uyumlu AirPower isimli kablosuz şarj matını da görücüye çıkaran Apple, kablosuz şarj teknolojisine olan ilgisini göstermişti.

Apple tarafından yapılan açıklamaya göre şirket, kablosuz şarj teknolojisiyle ilgili çalışmalarını sürdüren PowerbyProxi isimli şirketi bünyesine kattı. Apple’ın donanım mühendisliğinden sorumlu kıdemli başkan yardımcısı Dan Riccio, PowerbyProxi’nin satın alınmasının Apple’a büyük katkı sağlayacağını belirtti. Yeni Zelandalı PowerbyProxi de Apple’ın bünyesine girecek olmaktan ötürü hem çok heyacanlı hem de çok mutlu olduklarını söyledi.

2015 yılının şubat ayında Apple’ın kablosuz şarj alanında çalışmalar yapan Energous isimli şirketle çalıştığı iddiası vardı. Bloomberg‘in 2016 yılının ocak ayında paylaştığı bir haberde de Apple’ın tamamen kablosuz bir şarj teknolojisi üzerinde çalıştığı ifade edilmişti. Bloomberg, gelecekte piyasaya sürülecek iPhone’ların ve iPad’lerin duvar prizine ihtiyaç duymadan şarj edilebileceğini belirtmişti. Cupertinolu şirketin kablosuz şarj teknolojileriyle ilgili çalışmalar yürüten uBeam şirketinden mühendisleri de bünyesine katması bu iddiaları kuvvetlendirmişti.

Apple’dan tamamen kablosuz şarj teknolojisi

Uzaktan kablosuz şarj teknolojisini icat eden Energous’un CEO’su Steve Rizzone, The Verge’e verdiği röportajda üstü kapalı da olsa herkesi meraklandıran detayları bu yılın başında paylaşmıştı. Energous, bu devrimsel teknolojiyi aslında 2015 yılında CES’te ev aletlerine uyarlanmış şekilde tanıtmış ve yıl sonuna doğru teknolojiyi tüketicilere doğrudan satacaklarını söylemişti. Teknoloji, oturma odanızdaki tüm elektronik aletleri prizdeki bir kablosuz elektrik vericisi yoluyla kablosuz şarj etmenize olana sağlıyordu. Ancak aradan iki sene geçtiği halde Energous bu teknolojiyi tüketicilerin satışına sunmadı. Bu bahanesiz gecikmenin nedeni sorulduğunda şu yanıtı verdi: “2015 yılındaki plan, çok stratejik bir ortaklığa imza atmamız sebebiyle değişti.” Energous’un, bu ortaklık teklifi sebebiyle ürettikleri devrim niteliğindeki teknolojiyi piyasaya sunmaktan vazgeçtiğini söyleyen Rizzone, bu yeni ortaklarına, teknolojiyi ilk kullanacak şirket olabilmeleri için lisansladıklarını da ekledi.

Bu ortağın kim olduğu sorulduğunda ise, Rizzone bir isim vermeyi reddetti ve “Dünyadaki en büyük elektronik üreticilerinden biri. Bu şirketin ürünlerinden en az birisinin cebinizde, masanızda ya da evinizde olduğunu garanti edebilirim.” Röportajın gerçekleştiği günden beri teknoloji dünyası, bu çok özel ortağın Apple olduğuna neredeyse ikna oldu.