reklamı kapat

POPÜLER

Apple Samsung

Apple’dan Samsung’u üzecek yatırım hamlesi

Teknoloji devi Apple, geleceği için Samsung tarafını üzecek büyük bir yatırıma hazırlanıyor. Bu yatırımın merkezinde JDI yer alıyor.

Advertisement

Apple, şu an ekran / panel konusunda Samsung’a daha doğrusu Samsung Display tarafına bağımlı durumda. Ancak şirket bunu değiştirmek istiyor. Çünkü bu şekilde rekabet olmadığından fiyatları istediği gibi aşağıya çekemiyor. Apple’ın bunu değiştirmek için güvendiği firmaların başında ise Japan Display Inc. geliyor. Kısaca JDI olarak isimlendirilen firmaya bu bağlamda 200 milyon dolarlık bir yatırımın yolda olduğu gelen bilgiler arasında yer alıyor. Söylendiği kadarıyla Apple OLED ekranlı iPhone X’i satışa sunduğunda JDI halen LCD üretiyordu. Firmanın üretimi LCD’den OLED’e kaydırma gücü ise o zaman maddi olarak bulunmuyordu. İşte burada Japon hükümetinden tam 640 milyon dolarlık destek aldığı aktarılan JDI, bu sayede LCD üretim hatlarını OLED’e çevirmeye başladı.

Şimdi Apple’dan bir 200 milyon daha alan firma, dünyanın en önemli OLED üreticilerinden birisi olmaya hazır gibi görünüyor. Bu açıdan 2020 iPhone’larda JDI’ın OLED’lerinin de kullanılabileceği düşünülüyor. Teknoloji devi burada Samsung Display’ı tamamen bırakma planı yapmıyor. Sadece sürece aynı kalitede panel sunacak diğer üreticileri katmak istiyor. Bu da tahmin edersiniz maliyetleri aşağıya çekmek adına önemli görünüyor. Telefonların en pahalı parçalarının başında OLED paneller geliyor ve buradaki maliyet azalımı genel telefon fiyatını da düşürecektir deniyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Apple, 2020 iPhone modelleri merak ediliyor

Yeni modellerin özellikle tasarımı merak uyandırıyor. Burada iPhone 4 çizgisinde modern bir yeni tasarım bekleniyor. Hatta bir ihtimalle çentiği ortadan kalkma ihtimali de bulunuyor.

İlginizi Çekebilir

Sony’nin yeni fotoğraf makinesi