reklamı kapat

POPÜLER

Apple iTunes

Apple’dan “sonunda” dedirten iTunes hamlesi

Teknoloji devi Apple, WWDC 2019 kapsamında beklenen adımı atıyor. Sağlam kaynaklara göre iTunes için yolun sonu gelmiş durumda.

iTunes, dünyanın en bilindik yazılımları arasında yer alıyor. 18 yıldır hayatımızda bulunan ve Mac yanında Windows tarafında da yer alan yazılım, sonunda emekliye ayrılıyor. Burada “sonunda” diyoruz çünkü iTunes’u seven hemen hemen kimse bulunmuyor. Dünyanın en kullanışsız yazılımı olarak bilinen iTunes, bir sonraki macOS sürümüyle parçalarına ayrılıyor. Söylendiği kadarıyla adı henüz belli olmayan yeni işletim sistemi bağımsız “müzik, televizyon ve podcast” uygulamaları barındırıyor. Burada en çok kullanılan sürüm yine “müzik” uygulaması olacak. Kişiler burada hem iTunes üzerinden aldıkları müzikleri dinleyecek hem cihazlarını senkronize edebilecek hem de abonelik tabanlı Music servisine erişim sağlayabilecek. Bu bağımsız uygulamaların “marzipan” altyapısıyla iOS tarafında evrensel olacağı ve modern tasarlandığı söyleniyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

WWDC 2019 kapsamında başka neler tanıtılacak?

Burada elbette yeni mobil işletim sistemi iOS 13 karşımıza çıkacak. Telefonlara dark mode yani koyu arayüz modunu getirecek yeni sürüm, gerçekten merakla bekleniyor. Bunun haricinde detaylarına burada yer verdiğimiz birçok yeniliği de bünyesinde taşıyan iOS 13, iPhone tarafı kadar iPad için de büyük önem arz ediyor. iOS ve macOS’a ek olarak yeni WatchOS ve TVOS sürümlerinin de tanıtılması bekleniyor. Bu etkinlikte bazı donanımların da gösterilme ihtimali bulunuyor.

İlginizi Çekebilir

Excel için gelen yeni iPhone özelliği