reklamı kapat

POPÜLER

Apple AirTag LOG Tasarım

Apple, Google ortaklığıyla geliştirdiği istenmeyen takip uyarıları hakkında detaylı bir bilgilendirme geçti

Teknoloji devi Apple bugün Google ortaklığıyla geliştirdiği istenmeyen takip uyarıları hakkında detaylı bir bilgilendirme geçti.

Apple’dan gelen resmi açıklama tam olarak şöyle oldu“Apple ve Google, Bluetooth aygıtları için İstenmeyen Konum Takip Aygıtlarının Tespiti adı verilen bir endüstri standardı oluşturmak için ortak bir çalışma yürüttü. Bu çalışma sonucunda, kullanıcılar bilmedikleri bir aygıt tarafından takip edildiklerinde hem iOS hem Android üzerinden uyarı alabilecekler. Bu sayede, eşyaların kaybolmasını önlemeye yardımcı olmak için tasarlanan bu aygıtların kötüye kullanımı azaltılacak. Apple bu özelliği iOS 17.5 sürümüne entegre ederken, Google da bunu Android 6.0 ve daha üzeri Android sürümlerine sahip aygıtlarda sunacak. Bu yeni özellik sayesinde kullanıcılar, üzerilerinde bilmedikleri bir Bluetooth takip aygıtıyla belirli bir süre hareket ettiklerinde aygıtlarında “Sizinle Hareket Eden [Aygıt] Bulundu” uyarısını alacak. Bir kullanıcı iOS aygıtında böyle bir uyarı aldığında, bu bir başkasının AirTag’inin, Bul aksesuarının veya endüstri standartlarına uyumlu bir Bluetooth takip aygıtının onunla birlikte hareket ettiği anlamına geliyor. Takip aygıtı kullanıcının ödünç aldığı bir eşya üzerinde olabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Ancak böyle olmadığı durumlarda iPhone, takip aygıtının tanımlayıcısını görüntüleyebiliyor, yerini bulmak için bir ses çalmasını sağlayabiliyor ve devre dışı bırakmak için yönergelere erişebiliyor. Chipolo, eufy, Jio, Motorola ve Pebblebee gibi Bluetooth aygıt üreticileri gelecek modellerinin bu standarda uyumlu olacağını duyurdu. AirTag ve üçüncü taraf Bul aksesuarları en başından beri sektörde ilk kez kullanılan gizlilik ve güvenlik önlemleriyle tasarlandı. Apple, tüketicilerini güvende tutmak için bu tür önlemleri geliştirip uygulamaya büyük önem veriyor.

Sektörde bir ilk olan bu platformlar arası ortaklık kullanıcı topluluklarının ve endüstrinin geri bildirimleriyle ortaya çıktı. Oluşturulan standartlarda, ürünlerine istenmeyen takip durumunda uyarı verme özelliği eklemek isteyen üreticilere yönergeler ve en iyi uygulama örnekleri sunuluyor. Apple ve Google bu teknolojinin resmi standartlarını geliştirmek amacıyla oluşturulan İstenmeyen Konum Takip Aygıtlarının Tespiti çalışma grubu aracılığıyla İnternet Mühendislik Görev Ekibi ile birlikte çalışmaya devam edecek.”

Apple açıklamaları yanında bu da ilginizi çekebilir: Hyundai’den otomatik çalışan şarj robotu