reklamı kapat

POPÜLER

Apple iOS 13 iPhone

Apple güvenlik için özel iPhone dağıtımına başladı; işte detaylar

Teknoloji devi Apple, iOS işletim sisteminin gelecekte çok daha güvenli hale getirilmesi için önemli iPhone adımını atmaya başladı.

Apple, uzun süre önce macOS, tvOS, watchOS ve iCloud açıklarını bulanlara 1 milyon dolar vereceği bir “bug bounty” programı duyurdu. Yani yazılımsal açıkları bulanlara ciddi para ödülleri verecek firma, bunlarla beraber iOS işletim sistemi tarafı için de özel bir iPhone hazırlamıştı. Bu özel telefonu güvenlik araştırmacılarına vererek yazılımsal açıkları hackerlar’dan önce bulunmasını hedefleyen teknoloji devi, işte bu cihazı belirlenen kişilere, şimdilik “bir yıllık” süreç için yurt dışında göndermeye başladı. Bu iPhone’da açıkların tespit edilmesine yönelik kolaylık sağlayan araçlar ve altyapılar yer alıyor. Bu sistem elbette kullanıcılar için oldukça güzel görünüyor. Android’e oranla hali hazırda daha kontrollü ve güvenli olan “Apple ekosistemi”, önümüzdeki dönemde hiç olmadığı kadar güvenli hale gelecek gibi görünüyor. Yüzde 100 güvenlik mümkün değil ancak en azından bu adımla açıklar daha hızlı bulunacak yorumları yapılıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Apple, iPhone odaklı başka çalışmalar da yapıyor

Firma örneğin katlanabilir bir iPhone’un geliştirme sürecinde bulunuyor. Bunun için ciddi çalışmalar yapan teknoloji devi, 2021’in eylül ayında tanıtacağı 13 ailesi için de geliştirmeler içerisinde. 12 ailesi ile genel olarak olumlu geri dönüşler alan Apple, son dönemde birçok alanda ciddi çıkışlar yapıyor.

İlginizi Çekebilir

Arkası renk değiştirebilen konsept akıllı telefon