reklamı kapat

POPÜLER

Apple

Apple’dan yazılım tarafı için büyük güvenlik adımı

Teknoloji devi Apple, yazılımlarının güvenliğini gelecekte hiç olmadığı kadar artıracak önemli bir adım attı. Artık “bug bounty” programı herkese açık.

Apple, geçtiğimiz dönemde macOS, iOS, tvOS, watchOS ve iCloud açıklarını bulanlara 1 milyon dolar vereceği bir “bug bounty” programı duyurmuştu. Yazılımsal açıkları bulanlara ciddi para ödülleri vermeye başlayan firma, hatırlarsınız iOS işletim sistemi için bir de özel iPhone hazırlamıştı. Bu özel telefonu güvenlik araştırmacılarına vererek yazılımsal açıkları hackerlar’dan önce araştırmacıların bulmasını hedefleyen firma, bu iPhone’da bunun için kolaylıklar sunacak araçlar ve altyapılar sağlayacak denilmişti. İşte bu daha önce davetiye temelli çalışan ve iOS güvenlik açıklarına özel “bug bounty” programı, sonunda, en sonunda herkese açıldı. Artık tüm güvenlik araştırmacıları iPadOS, iOS, macOS, tvOS, watchOS ve iCloud açıklarını firmaya bildirebilecek ve bunun karşılığında 200 binden 1,5 milyon dolara kadar (Açığın büyüklüğüne bağlı olarak) ödül alabilecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Apple, güvenlik konusuna artık daha çok önem veriyor

Çünkü hatırlarsınız son dönemde birçok sıkıntı ortaya çıktı. Bu açıdan yeni hamle gerçekten hem firma hem de kullanıcılar için çok güzel görünüyor. Bu tüm güvenlik araştırmacılarına açık program, hataların / açıkların bulunmasını çok kolaylaştıracak ve hızlandıracak deniyor. Bu konuda gerçekten çok geç kalan firma, koyduğu güzel ödüller ile araştırmacıların dikkatini üzerine çekecek gibi görünüyor.

İlginizi Çekebilir

Puma’dan oyunculara özel ayakkabı

İLGİLİ HABERLER