reklamı kapat

POPÜLER

Apple metaverse

Apple imzalı ilk AR / VR başlık için “metaverse” odak dışı olacak

Apple AR / VR başlık modeli bir kez daha gündemde. Bu sefer ürünün odak noktası özelinde bir metaverse detayı verildi.

Apple tarafının uzun zamandır gündemde olan ilk AR / VR başlığı, bir aksilik olmazsa 2022’nin sonunda gelecek ve kaynaklar haklıysa spesifik olarak WWDC 2022 kapsamında tanıtılacak. İşte bu başlık, büyük beklentilerin aksine odak noktasına metaverse kavramını kesinlikle almayacak. Apple’ın “gerçeklikten kopuş merkezli sanal dünyalara” genel olarak hiç sıcak bakmadığı aktarılıyor.

Bu bilgiyi geren sağlam kaynaklardan Mark Gurman, Apple’ın başlığı tanıtacağı etkinlikte metaverse kavramını kullanmasını dahi beklemiyor. Meta’nın olmasa da artık direkt olarak Meta ile anılan metaverse, şimdilik aşırı acele edilmesi gereken bir alan değil. Çok uzun vadeli planların merkezinde yer alan bu gerçeklikten kaçış getiren sanal dünya, Apple için daha sonraki planlarda ve yeni jenerasyon başlıkların temelinde yer alabilir.

Peki başlık için esas odak nokta ne olacak? Bu konuda daha önce konuşan Gurman’a göre model spesifik olarak oyun, media tüketimi ve iletişime odaklanacak. Burada en çok oyun tarafının öne çıkacağı aktarılıyor. Kendisinde özel bir uygulama marketi (Apple’a Watch’ın olduğu gibi başlığa özel App Store) bulunacak başlık, iletişim ve video görüşme özelinde bir gelecek gösterimi yapacak beklentisini merkezinde yer alıyor.

Bünyesinde üç farklı ekran yer alacak bilgisi verilen Apple imzalı ilk başlık, kaynaklara göre birden fazla işlemci taşıyacak ve bir fan ile soğutulacak.

İlginizi Çekebilir: Xiaomi telefonlarını böyle detaylı şekilde test ediyor