reklamı kapat

POPÜLER

Ken Kutaragi metaverse

PlayStation’ın babası metaverse dünyasına girişi sinir bozucu buluyor

PlayStation’ın Babası olarak geçen ünlü isim Ken Kutaragi “metaverse” sürecini sinir bozucu bulduğunu aktardı.

Facebook çatı şirketi Meta’nın olmasa da artık direkt olarak Meta ile anılan metaverse, son dönemde hemen herkesin ilgi duyduğu bir kavram olarak büyük ses getiriyor. Çok uzun vadeli planların merkezinde yer alan bu gerçeklikten kaçış getiren sanal dünya, bazı kişilerin tam olarak aklına yatmıyor. Bu kişilerden birisi de Ken Kutaragi. PlayStation’ın Babası olarak anılan 71 yaşındaki Kutaragi, kısa süre önce “kafaya takılan ekipman düpedüz sinir bozucu, gerçek dünyadan soyutlanmayı onaylamıyorum” tarzında bir açıklamada bulundu.

Bu konuda Ken Kutaragi yalnız değil. Apple da ilk AR / VR başlığı ile kişileri gerçek hayattan soyutlamak istemiyor. Hatta Apple’ın başlığın sunumunda metaverse kavramını geçirmesi dahi olası görünmüyor. Apple bazı rakipleri gibi sürekli / tüm gün takılacak bir başlık istemiyor. Meta gibi şirketler herkesi metaverse’in içerisinde yaşamaya davet ediyor ancak bu hiç sağlıklı bir durum olarak kabul edilmiyor.

Metaverse’in önünde daha çok uzun bir süre bulunuyor. Metaverse dünyasına ancak bir AR / VR başlık ile girilebiliyor ve bu ürünler halen genel olarak yaygınlaşmış durumda değiller.

İlginizi Çekebilir: Sony’nin yeni konsept elektrikli otomobil ile tanışın