reklamı kapat

POPÜLER

metaverse

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nden metaverse hazırlığı

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü, son haftaların sıcak konusu metaverse ve fazlası odağında ilginç bir çalışma içerisinde yer alıyor.

Ortaya çıkan haberlere göre Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü bir proje üzerinde çalışıyor. Bu proje kapsamında üç boyutlu şehir modelleri, üç boyutlu kadastro ve tapu bilgileri, binaların mimari projeleri üç boyutlu hale getirilerek gayrimenkul değer bilgileri ve adres bilgileri ile birleştirilmiş durumda. Yapılan açıklamaya göre entegre edilen veriler ile Türkiye, metaverse gibi dijital teknolojilerle akıllı şehirler ortamına hazır hale geliyor. Pilot il olarak seçilen Amasya ise metaverse ortamında sunuma hazır hale geldi açıklaması yapılıyor.

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü sadece bununla da kalmayacak. Verilen bilgilere göre kurum, önümüzdeki günlerde akademisyenler ve uzmanların katılacağı metaverse ile ilgili çalıştay düzenlemeye hazırlanıyor. Burada gelinen son noktanın değerlendirileceği aktarılıyor.

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü “metaverse” kavramı ile yakından ilgileniyor çünkü şu an gerçek anlamda metaverse evrenlerinde arazi / arsa satışı yapılıyor. Türkiye’de de bu konuya ilginç şekilde çok büyük bir talep bulunuyor. Sanal arazilere büyük paralar yatıranlar bulunuyor.

Facebook çatı şirketi Meta’nın olmasa da artık direkt olarak Meta ile anılan metaverse, şimdilik halen aşırı acele edilmesi gereken bir alan değil ancak yine de herkesin ilgi duyduğu bir gelecek gösterimi olarak büyük ses getiriyor. Çok uzun vadeli planların merkezinde yer alan bu gerçeklikten kaçış getiren sanal dünya için Türkiye’de çeşitli önlemler alınması da isteniyor.

Geçtiğimiz ay öğrendiğimiz kadarıyla yurtdışından yatırımcıların Meryem Ana Tapınağı gibi önemli müzeleri satın aldıkları görülüyor ve bunların sorun olabileceği düşünülüyor. Bunun üstüne Cumhurbaşkanı, “metaverse, kripto para ve sosyal medya” ile ilgili üç ayaklı bir çalışma yapılması talimatını vermiş durumda.

İlginizi Çekebilir: Geleceğin robotlarını dans ederken izleyin