reklamı kapat

POPÜLER

Apple

Apple imzalı ilk AR/VR başlık tahmin edilenden daha yakında olabilir

Teknoloji devi Apple tarafından geliştirilen ilk AR-VR başlık, birçok uzun vadeli tahminin aksine yakında görücüye çıkabilir.

Apple AR/VR başlık modeli biliyorsunuz çok uzun zamandır gündemde bulunuyor. Daha önce bazı kaynakların 2022 sonunda geleceğini belirttiği, bazı kaynakların ise 2023’e kaldı dediği ürün, en son ancak 2023’ün sonunda lanse edilecek haberiyle ses getirmişti. Bugün ise önemli bir bilgi ortaya çıktı. Sağlam kaynak Mark Gurman’a göre Apple başlığı geçtiğimiz hafta yönetim kurulu üyelerine gösterdi. Bu açıdan pratikte sergilenebilecek kadar hazır olan ve son aşamaya geldiği aktarılan ürün, bu son gelişme ile 2022’nin sonunda gösterilecek ve 2023’ün başında da elde edilebilecek beklentisi oluşturdu. Hatta teknoloji devi bu merak edilen ürünü önümüzdeki ay düzenlenecek WWDC 2022’de de tanıtabilir. Bu sayede şirket yıl sonuna cihaz için sunulacak içerik sayısını artırabilir.

Ürün için geçtiğimiz hafta önemli bilgiler gelmişti. Örneğin başlığın üzerinde çalışan ekip, uzunca bir süre boyunca cihaz için Apple’daki diğer bölümler ile tam olarak bağlantı kuramamış, hatta fiziksel olarak genel merkezden uzakta kalmış. Üzerinde birçok deneme yapılan AR/VR başlık modeli, başta çıkarılabilir pil üzerine kuruluyormuş, daha sonra birkaç saat pil ömrü sunacak forma büründürülmüş. İlk aşamada ürün için günlük sekiz saatlik kullanım planlanmış ancak bundan daha sonra bazı karmaşıklıklar nedeniyle vazgeçilmiş.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Apple VR/AR başlık modeli daha önce kodlarda görüldüğü kadarıyla realityOS işletim sistemi üzerine kuruluyor ve şu an üzerinde 2 binden fazla kişi aktif olarak çalışma yürütüyor. Bünyesinde Sony imzalı 8K ekranlar taşıması beklenen başlık, bazı bilgilere göre çok güçlü bir Apple Silikon işlemci üzerine kuruluyor. Modelin 2 bin dolar üstünde, hatta 3 bin dolar seviyesinde bir fiyata sahip olacağı düşünülüyor.

Not: Görsel temsili ancak olasıdır.

İlk Apple başlık yanında bunlar da ilginizi çekebilir: Apple Mac Studio ve Studio Display