reklamı kapat

POPÜLER

Apple AR / VR Başlık LOG Konsept

Apple AR/VR başlık için yeni tarih verildi, sorunlara değinildi

Teknoloji devi Apple tarafından geliştirilen ilk AR-VR başlık, tahmin edildiği gibi 2022 sonunda gelmeyecek gibi görünüyor.

Apple AR/VR başlık modeli çok uzun zamandır gündemde bulunuyor. Daha önce bazı kaynakların 2022 sonunda geleceğini belirttiği, bazı kaynakların ise 2023’e kaldı dediği ürün, son analizlere ve tahminlere göre ancak 2023’ün sonunda lanse edilecek. Buna göre ürün 2023’ün iPhone 15 modelleriyle beraber eylül ayındaki donanım etkinliğinde lanse edilecek, birçok pazarda ise ancak 2024 yılında elde edilebilir olacak. Bu açıdan daha çok beklenmesi gerekecej ürün, yeni bilgilere uzunca bir süre boyunca geri planda kalmış. Başlığın üzerinde çalışan ekip, cihaz için Apple’daki diğer bölümler ile tam olarak bağlantı kuramamış, hatta fiziksel olarak genel merkezden uzakta kalmış. Üzerinde birçok deneme yapılan AR/VR başlık modeli, başta çıkarılabilir pil üzerine kuruluyormuş, daha sonra birkaç saat pil ömrü sunacak forma büründürülmüş. İlk aşamada ürün için günlük sekiz saatlik kullanım planlanmış ancak bundan daha sonra bazı karmaşıklıklar nedeniyle vazgeçilmiş.

Apple VR/AR başlık modeli daha önce kodlarda görüldüğü kadarıyla realityOS işletim sistemi üzerine kuruluyor ve şu an üzerinde 2 binden fazla kişi aktif olarak çalışma yürütüyor. Bünyesinde Sony imzalı 8K ekranlar taşıması beklenen başlık, bazı bilgilere göre çok güçlü bir Apple Silikon işlemci üzerine kuruluyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Apple’ın alandaki ilk çözümü, merak ediliyor ancak çoğu kişi için sadece incelemelerde görecekleri bir seçenek konumunda yer alıyor. Çünkü modelin 2 bin dolar üstünde, hatta 3 bin dolar seviyesinde bir fiyata sahip olabileceği iddia ediliyor.

İlk Apple başlık yanında bunlar da ilginizi çekebilir: Apple Mac Studio ve Studio Display