reklamı kapat

POPÜLER

Apple ARM tabanlı işlemci

Apple’ın planladığı çok büyük değişim için tarih verildi

Teknoloji devi Apple, uzun süredir Mac tarafında Intel işlemci kullanmayı bırakacak haberleriyle gündemde geliyor. Peki bu dönüşümü ne zaman başlıyor?

Ortaya çıkan sağlam bilgilere göre Apple, 2020 yılı itibariyle Intel işlemcileri bırakıyor. Bunun yerine Mac sistemlerde kendi geliştirdiği işlemcileri kullanacağı söylenen firma, gerçekten büyük bir değişime hazırlanıyor. ARM tabanlı bu işlemciler ile tüm sektörü etkileyebilecek yeni bir dönem başlatacak olan Apple, bu konuda kişileri pişman etmeyecek gibi görünüyor. Çünkü yeni geliştirdiği 7 nm A12X Bionic işlemcisi performans konusunda nefes kesen firmanın, 2020’den sonra çıkacak Mac sistemlerde işlemci yanında kendi grafik birimlerini kullanması da bekleniyor. Biliyorsunuz bu değişikliğin yazılımsal tarafı için de çalışmalar sürüyor.

Geçtiğimiz günlerde ortaya çıktığı üzere firma, 2021 yılında iPhone, iPad ve Mac uygulamalarını bir araya getirmek istiyor. Geliştiricilerin tek seferde tüm Apple cihazlarda çalışacak uygulama yazabilmesine imkan tanıyacak bir altyapı geliştiriliyor. Yıl sonunda geliştiricilerin iPad uygulamaları Mac sistemlerde çalışır hale getirecek SDK’ya (Yazılım geliştirme kiti) kavuşacağı belirtilirken, sürecin 2020’de iPhone tarafına genişletileceği de söyleniyor. Bu SDK’nın 2019 WWDC kapsamında lanse edileceği belirtiliyor. Tam kullanım (Her platformda çalışan tek bir SDK üzerine kurulu uygulamalar) içinse 2021’in beklenmesi gerekiyor. İşte bu yazılım altyapısı öncesinde Intel’den ARM tabanlı yeni döneme geçiş donanımsal tarafında tamamlanacak gibi duruyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Apple için 2019 oldukça hareketli geçecek

Firmadan öncelikle 2019 iPhone ailesi geliyor. Bunların 5,8  inç OLED ekranlı iPhone XI, 6,5  inç OLED ekranlı iPhone XI Max ve 6,1 inç OLED ekranlı iPhone XR 2019 olduğu söyleniyor. Bunlara ek olarak firmadan 16 inç MacBook Pro, 32 inç 6K monitör, modüler Mac Pro, yeni AirPods ve AirPower gibi donanımlar da yolda bulunuyor. Ayrıca dev ismin kafa üstü formunda bir kulaklık tanıtabileceği de söylenenler arasında.

İlginizi Çekebilir

Firmanın yeni MacBook Air modelleri