reklamı kapat

POPÜLER

Apple sağlık uygulama

Apple’ın “Sağlık” verileri cinayet davasına delil oldu

Apple‘ın uzun süredir iPhone modelleri içerisinde bir “Sağlık” uygulaması bulunuyor. Telefonların kendisi yanında Apple Watch‘dan aldığı aktivite / nabız verilerini bünyesinde barındıran bu uygulama, ilginç olarak bir cinayet davasına delil oldu.

Bahsi geçen olay 2017’de Almanya‘da yaşanan ve içerisinde tecavüzün de yer aldığı bir cinayet davası. Söylendiği kadarıyla bu dava sanığının iPhone‘unu kıran (Kişi şifresini vermediği için Münih merkezli bir şirketin yaptığı söyleniyor) yetkililer, olayın yaşandığı gün kaydedilen Sağlık uygulaması verilerine bakıyor. Bu verilere göre sanığın o gün içerisinde iki kez belirli bir seviyede merdiven çıktığı bulunuyor. Bu merdiven verisinin ise kadın kurbanın öldürüldükten sonra sürüklendiği nehir bendinden geldiği belirleniyor. Öldürdüğü kadını nehre götürmek için bu bentten aşağıya indiren ve daha sonra geriye çıkan sanık, diğer hesaplamalar ve bu veriyle yakayı ele vermiş görünüyor. Çünkü bu alana gidip benzer senaryoları deneyen yetkililer, bu kaydedilen merdiven verisinin nehir bendinden iniş ve çıkışla eşleştiğini gösteriyor. Bu da elektronik olarak oldukça sağlam bir kanıt anlamına geliyor.

Apple’ın Sağlık uygulamasındaki gibi “elektronik veriler” artık büyük önem arz ediyor

Konu hakkında bilgi veren uzmanlar, son dönemde bu tarz verilerin yasal konularda büyük önem arz ettiğini belirtiyor. Dijital kanıtlar artık birçok davanın sonucunu belirliyor. Yasal kurumlar ayrıca yüz tanıma teknolojisi ve akıllı hoparlör gibi ürünlerin kayıtlarını da kullanıyor. Bunun için Amazon gibi şirketlere önemli talepler gittiği biliniyor.

YORUMLAR