reklamı kapat

POPÜLER

Apple Intel’i zengin edecek

Intel, mobil cihaz pazarında büyük fırsatları kaçırmış olsa da yakın zamanda gelir dengesinde büyük çaplı bir değişiklik gerçekleşebilir. Apple’ın yeni iPhone 7 için verdiği LTE modem siparişleriyle Intel’in 1,5 milyar dolarlık kazanç elde etmesi bekleniyor.

Apple, modem tedarikçisi olarak yıllarca Qualcomm’la birlikte çalıştıktan sonra iPhone 7 için yeni bir iş ortağı seçti. Yeni iPhone’un LTE modem siparişlerini Intel’den bekleyen Apple sayesinde Intel’in ek olarak 1,5 milyar dolarlık hasılatı hanesine yazması bekleniyor. Pazar araştırması firması Cowen & Co.‘nun verilerine göre bu hasılatın neredeyse yarısını meydana getiren 850 milyon’luk miktarı, Intel için operasyonel kar olarak kayda geçecek.

Intel’in geçen yıla ait 55 milyar dolarlık yıllık gelirinin yanında 1,5 milyar dolar çok büyük bir miktar gibi görünmüyor ama iPhone 7’de kullanılacak olan 7360 LTE modemler, Intel için çok önemli. Cowen & Co. raporunda bu anlaşmanın Intel açısından psikolojik bir kazanç olduğunu da vurguluyor. Sadece Apple’la iş ortaklığı yapacak olmasından değil aynı zamanda yeni anlaşmaların önünü açabileceği sebebiyle de bu siparişler önem taşıyor. Yakın zaman önce CEO Brian Krzanich‘ın belirttiği üzere 5G teknolojileri ve bağlanabilirlik başlığının Intel’in gelecek planlarının temel taşlarından biri olması buradaki kilit noktalardan biri.

Intel’in Apple’a 100-110 milyon adet 7360 LTE modem sağlayacağı tahmin ediliyor. Net bir görseli dün itibarıyla ortaya çıkan iPhone 7’nin, eylül ayında tanıtılması bekleniyor.

YORUMLAR