reklamı kapat

POPÜLER

Apple iPhone Xs iPhone Xs Max

Apple iPhone Xs ve Xs Max fotoğraflarında kişiler neden daha güzel çıkıyor?

Apple iPhone Xs ve Xs Max, biliyorsunuz son günlerde çekilen fotoğraftaki kişileri fazla güzelleştirdiği için eleştiriliyor. Peki bunun arkasında ne bulunuyor?

Yeni iPhone modelleri şu sıralar ön kameraların kişilerin cildini aşırı şekilde düzgünleştirmesiyle ciddi şekilde eleştiriliyor. Bu konuda “Apple ön kameraya gizli bir güzellik filtresi koymuş” yorumları yapılırken, fark daha önce de paylaştığımız aşağıdaki fotoğrafta açıkça gözler önüne seriliyor. Yeni modellerin 7 megapiksel ön kamerası iPhone X’a oranla cilde daha fazla işlem uyguluyor ve pürüzsüz hale getiriyor. Bu yüzden ciddi detay kaybı yaşanırken, “aşırı işleme sorununun” arka kamerada da yer aldığı söyleniyor. Bunu beğenenler de bulunuyor ancak genel olarak eski altyapının daha iyi sonuçlar verdiği belirtiliyor. Bu durumun arkasında ne olduğuna yönelik cevabı ise popüler fotoğraf uygulaması Halide‘nin arkasındaki teknik ekip veriyor. Söylendiği kadarıyla yeni iPhone’ların kameraları donanımdan çok yazılım tarafında öne çıkıyor. Yani iPhone X ile aradaki en büyük fark A12 Bionic işlemciden güç alan yazılım tarafında kendisini gösteriyor.

Apple iPhone Xs iPhone Xs Max

İki telefon arasında bariz bir fark bulunuyor.

Burada biraz detaya indiğimiz zaman telefonlar fotoğrafları birden fazla pozlamayı birleştirerek oluşturuyor. Akıllı HDR olarak isimlendirilen bu sistem, parlak ile gölge alanları etkili şekilde dengeliyor. Bu ilk bakışta güzel görünüyor. Ancak Halide ekibine göre bu durum fotoğraflardaki genel kontrastı azaltıyor. Bu yüzden de insan gözü fotoğrafları daha yumuşak (Keskinliği az) şekilde görüyor / algılıyor. Ayrıca yeni modeller fotoğrafları çekerken daha yüksek perde hızı için eskiye oranla daha yüksek ISO seçiyor. ISO değeri arttığı zaman fotoğraftaki istenmeyen kumlama da artıyor. İşte bunu gidermek için yeni iPhone’lar iPhone X’a oranla daha çok kumlama giderme yapıyor. Burada sonucu oldukça etkileyen “agresif” seviye kumlama gidermeden bahsediliyor. Bu da yukarıda da görebileceğiniz üzere fotoğraftaki birçok detayı tamamen ortadan kaldırıyor. Sonuç olarak kişilerin cildi normalden çok daha pürüzsüz görünüyor. Bu çoğu kişi tarafından hiç hoş karşılanmıyor.

Apple iPhone Xs iPhone Xs Max

iPhone Xs ve Xs Max, her fotoğraf için saniyede 1 trilyon işlem yapıyor. Smart HDR özelliği işte böyle çalışıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Apple iPhone Xs ve Xs Max, kamera konusunda tartışma yaratıyor

Smart HDR özelliği genel olarak göze daha iyi gelen sonuçlar veriyor. Ancak özçekimler konusunda Apple’ın yazılımsal bazı değişiklikler yapması gerekiyor gibi duruyor. Yeni iOS 12 sürümlerinde buna bir değişiklik yapılacağı tahmin ediliyor.

İlginizi Çekebilir

iPhone Xs Max’e özel ilginç video