reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

Apple AI Music

Apple, müzik tarafında dikkat çeken bir şirketi daha satın aldı

Teknoloji devi Apple, bugün öğrenildiği kadarıyla bir gelecek adımı daha attı ve AI Music isimli bir müzik şirketinin yeni sahibi oldu.

Müzik alanına son yıllarda hiç olmadığı kadar büyük önem veren Apple, AI Music şirketi ile sanıyoruz 2022’deki ilk satın alımına imza atmış oldu. Yeni kurulmuş bir şirket olan AI Music, aktarıldığı kadarıyla yapay zekâ kullanarak kişiye özel müzikler ve adaptif ses içerikleri üretebiliyor. Bunun için “Infinite Music Engine” isimli bir müzik motoru hazırlayan firma, bu altyapı ile özellikle şirketlere özel içeriklere imzasını atıyor.

Apple’dan henüz konu hakkında detaylı bir açıklama gelmiş değil. Ancak AI Music şirketinin direkt olarak Apple Fitness+ servisi için satın alınmış olabileceği düşünülüyor. Çünkü AI Music firması kullanıcının fiziksel yapısına bağlı olarak değişen müzikler dahi sunabiliyor.

Bu sayede Fitness+ servisine Apple Watch akıllı saati ile giren kişiler, nabız değerlerine bağlı olarak temposu değişen müzikler eşliğinde spor yapmaya başlayabilir. Bu ve benzeri birçok potansiyel kullanım alanını akla getiren AI Music, bu açıdan Apple için çok mantıklı görünüyor.

Apple’ın müzik tarafındaki bundan önceki son adımı ise klasik müzik servisi Primephonic’i bünyesine katması olmuştu. Apple Music içerisine entegre edilecek Primephonic sayesinde kullanıcılara klasik müzik konusunda daha önce sunulmayan iyi bir deneyim getireceklerini aktaran teknoloji devi, servisin kendisini 7 Eylül tarihinde kapattı.

İlginizi Çekebilir: Yerli otomobil tasarlayan firmadan geleceğin traktörü