reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

Apple Tim Cook

Apple ofise dönüşü erteledi, evden çalışanlara 1.000 dolar verdi

Teknoloji devi Apple, bugün ofise dönüşü ertelediklerini ve evden çalışanlara 1.000 dolar verileceğini duyurdu. İşte detaylar;

Advertisement

Yeni varyantlar ile etkisini halen hissettirmeye devam eden Covid-19, firmaları uzaktan çalışma sistemini sürdürmeye itiyor. Bu isimlerden birisi de Apple. Apple’ın başındaki isim Tim Cook, tüm çalışanlara bir e-posta gönderdi ve tam ofise dönüşün ertelediğini duyurdu.

Bu konuda net tarihin henüz belli olmadığını belirten Tim Cook, çalışanlara 1.000 dolar bonus verileceğini de aktardı. Bu 1.000 doların amacı, kişilerin evdeki çalışma alanlarını istedikleri şekilde ayarlamasını / düzenlemesini sağlamak.

Evden çalışan personele daha önce de konforlu bir çalışma ortamı kurabilmeleri için maddi yardımda bulunduğu duyulan Apple, kısa süre önce artan Covid-19 vakaları nedeniyle üç fiziksel mağazasını kapatmak zorunda kalmıştı. Firma ondan önce ise mağazalarına gelen herkesin yeniden maske takmasını zorunlu kılmıştı.

Apple, dün CSAM sistemiyle gündemdeydi

Apple dün Child Sexual Abuse Material (CSAM) olarak geçen, çocuğu bir cinsel obje olarak gösteren içeriklerin yayılmasını azaltma planını iptal etmiş olabileceği ile gündeme geldi. Bu sistem tepki çekiyordu çünkü teknoloji devi bunun için iOS 15 ve iPadOS 15 ile beraber cihaz temelli fotoğraf taraması yapmaya başlayacaklarını duyurdu.

Bu fotoğraf taraması, özel bir “hash” veri tabanı ile eğitilen algoritma temelinde işleyecek ve çocuk istismarı içeren fotoğraflar direkt olarak iPhone ve iPad’ler içerisinde ya da iCloud yedeklerinde tespit edilecek bilgisi veriliyordu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bu altyapı aslında daha önce ertelenmişti. Apple o zaman süreci iptal etmemiş, gelen bildirimler doğrultusunda inceleme ve düzeltmeler yapılacağını açıklamıştı. Ancak yeni gelen bilgilere göre Apple sistemi gerçek anlamda iptal etmiş olabilir. Çünkü dün firmanın çocuk güvenliği sayfasından Child Sexual Abuse Material (CSAM) ile alakalı tüm ibareleri kaldırdığı tespit edildi.

İlginizi Çekebilir

Karşınızda uçabilen güvenlik kamerası, evet uçabilen!