reklamı kapat

POPÜLER

Apple savunucuları Apple Music’i yerden yere vurdu

Apple‘ın müşterileri genellikle firmaya olan sadakatleri ile anılıyor. Hatta Apple tarafından üretilen her şeyin oldukça ateşli bir şekilde savunulması da dikkat çeken detaylardan. Ancak işler tersine dönmüş gibi görünüyor. “Apple ne yapsa alır/kullanır” denilen kullanıcılar bile Apple Music‘ten şikayetçi.

Apple, pek çok müzik yayın uygulamasının temellerini sarsacağına inandığı Apple Music ile ilgili bazı sorunlar yaşıyor. Öyle ki firmanın ateşli savunucuları dahi müzik servisinden memnun değil. Yaklaşık 20 yıldır Apple hakkında yazılar yazan hatta Apple tarafından da oldukça sevilen Jim Dalrymple, Eddy Cue ve Jimmy Iovine ile Apple Music’le ilgili röportaj yaptıktan yaklaşık bir ay sonra servisin “tam bir kabus” olduğuna karar vermiş durumda. Yazdığı yazıda servisin kendi adına kararlar verdiğini belirten Dalrymple, 4.700 şarkının kütüphanesinde yer almadığından yakınıyor. Dalrymple’ın yazısından sonra Apple’ın kendisiyle irtibata geçtiği ve sorunu çözmeye çalıştığını da belirtelim. Ancak yine de Dalrymple tüm şarkılarını servise çekememiş durumda.

Bir başka öne çıkan Apple kullanıcılarından Marco Arment ise Dalrymple’ın yazısından sonra iTunes yazılımını yerden yere vuran yazısını yayınlayarak iTunes kütüphanesinin Apple Music’ten uzak tutulması gerektiğini belirtiyor ki bu Apple’ın aslen yapmak istediği şeyin tam tersi. Durumdan hoşnut olmayanlar sadece Apple hayranları değil, eski bir Apple çalışanı olan Matt Drance de memnuniyetsizliğini Twitter üzerinden açığa vuruyor. Yeni uygulamanın kullanıcı ön planda tutularak tasarlanmamış bir servis olduğunu dile getiren Drace, bunun endişe verici olduğunun altını çiziyor.

Görünen o ki Apple’ın müzik alışkanlıklarını değiştirmeye hazırlanan uygulaması yeterince ikna edici değil. Üstelik yakın zamanda iPod touch serisini yenileyen Apple, müziği ön plana çıkaran bir tutum sürdürüyordu. Sadık kullanıcıları tarafından bile ciddi eleştirilere maruz kalan Apple’ın, müzik servisi için yakın zamanda bir güncelleme yapıp yapmayacağı ise merak konusu.