reklamı kapat

POPÜLER

apple

Apple, sorunlar odaklı AppleToo’nun başındaki çalışanını kovdu

Apple özelinde açılan AppleToo internet sitesi, eski ve mevcut çalışanlardan gelen ilk şikayetleri geçtiğimiz haftalarda paylaşmıştı.

Bilmeyenler için Apple’ın eski ve mevcut çalışanları geçtiğimiz haftalarda AppleToo isimli bir internet sitesi açtı ve #AppleToo etiketi altında organize olmaya başladı.

Şirket içerisinde personel odaklı yaşanan sorunları göstermek ve çözmek adına tüm iç yolları tükettiklerini belirten bu çalışanlar, Apple’da gerçek bir değişim görmek isteyen çalışanlardan hikayelerini paylaşmalarını istedi.

Bunun için AppleToo internet sitesine bir iletişim bölümü ekleyen çalışanlar, “hikayelerimiz bir araya geldiğinde, ırkçılık, cinsiyetçilik, eşitsizlik, ayrımcılık, yıldırma, bastırma, zorlama, istismar ve haksız cezalandırma gibi durumları ortaya çıkarmaya yardımcı olacaktır” açıklamasını yapmıştı.

Daha önce attıkları adımların hiçbir işe yaramadığını belirten çalışanlar, daha sağlıklı bir çalışma ortamı kurmak adına herkesin desteğini bekliyor ve bu konuda şimdiden tam en son 500’den fazla şikâyetin geldiği aktarılmıştı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Apple, AppleToo özelinde sürpriz bir adım attı

Apple güvenlik uzmanı Cher Scarlett sözcülüğünde devam eden ancak liderinin Janneke Parrish olduğu açıklanan AppleToo özelinde gelen şikayetler buradaki sayfada detaylarıyla beraber düzenli olarak paylaşılıyor.

Bu hikayelerin hepsine tek tek yer vermemiz mümkün değil ancak Cher Scarlett’in açıklaması sayesinde şikayetlerin nedeni konusunda önemli bilgiler vermek mümkün. Buna göre AppleToo altında gelen şikayetlerin yüzde 75’i bir tür ayrımcılık, neredeyse yarısı ise cinsiyetçilik, misilleme ve reddedilen insan kaynakları raporlarını içeriyor.

Şikayetlerin hatırı sayılır kısmı ise ırkçılık veya engeli ayrımcılığı içeriyor. Scarlett’e göre şikayetlerin üçte birinden fazlası, çoğunluğu cinsel olan taciz veya saldırı içeriyor.

AppleToo konusunda henüz Apple’ın net bir açıklaması olmadı ancak net bir hamle geldi. Firma grubun başındaki Janneke Parrish’in işine bugün son verdi. Parrish direkt olarak Apple Maps tarafında çalışıyordu.

Janneke Parrish gelen bilgilere göre Apple’dan, şirket içi inceleme sırasında iş telefonundaki Robinhood, Pokémon GO ve Google Drive gibi uygulamaları silmesi nedeniyle kovuldu.

Apple bunu “itaatsizlik” olarak gördü. Bazı şirket çalışanları ise Parrish’in kovulmasının direkt olarak AppleToo ile alakalı olduğunu iddia etti. Bu konuda yakında yeni açıklamaların gelmesi bekleniyor.

İlginizi Çekebilir

Xiaomi Mi 11 Ultra’nın içindeki detaylara bakın