reklamı kapat

POPÜLER

iPhone 13

Apple tedarikçileri, iPhone 13 serisi öncesinde personel bulamıyor

Apple’ın yaz sonunda gelecek iPhone 13 modelleri için büyük üretim hedeflediği biliniyor. İşte bu durum tedarikçileri zorluyor.

Boyutlarını ve arkalarını yukarıda gördüğünüz iPhone 13 mini, 13, 13 Pro ve 13 Pro Max modelleriyle net olarak eylül ayında tanışıyoruz.

Hatırlarsınız Apple’ın bu modeller ve yeni nesil iPad mini için geçtiğimiz günlerde TSMC’ye tam 100 milyondan fazla A15 Bionic işlemci siparişi verdiği ortaya çıkmıştı.

Buradan Apple’ın özellikle iPhone 13’ler özelinde çok ciddi bir talep beklediği anlaşılmıştı. Telefonları üretmek için elbette sadece parça siparişi vermek yeterli olmuyor. Üretim hatlarında çalışacak personele de ihtiyaç var.

İşte bu tam da bu konuda Çin’de bir sıkıntı olduğu söyleniyor. Kaynaklara göre birçok tedarikçi Apple’dan gelen talebi karşılayacak oranda geçici çalışan bulamıyor. Aslında Foxconn gibi üretici firmalar, bu tarz durumlarda hızlı çalışan bulabiliyor olmalarıyla ünlüler.

Ancak pandemi etkisi ve tam olarak net olmayan başka nedenlerden dolayı bu durum iPhone 13 serisi için tam olarak istendiği gitmiyor. Firmaların çalışanları çekmek adına ödedikleri başlangıç bonusunu artırdıkları ancak bunun da fayda etmediği belirtiliyor.

Peki bu durum nedeniyle iPhone 13’lerde stok sorunu olur mu? Bunun cevabı yüksek ihtimalle hayır. Bizce sadece belirli pazarlarda ufak gecikmeler olacaktır. Devasa yenilikler getirmedikleri açık olarak görülen aile, yok satacak ve bulunamayacak bir konumda kesinlikle yer almıyor.

iPhone 13 serisinden özellikle 13 Pro’nun çok talep görmesi bekleniyor. Çünkü çoğu kişi uzun zamandır iPhone dünyasına 120 Hz OLED ekran gelmesini bekliyor.

13 Pro Max modelinde de 120 Hz ekran olacak ancak o fiyattan dolayı biraz geride kalacak. 13 mini ve 13 modellerinde ise 60 Hz OLED ekran kullanılacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

iPhone 13 serisi için pil detayları kesinleşen başka detaylar arasında

Baktığımız zaman iPhone 13‌ Pro Max modelinde 4.352 mAh pil kullanılacak. 12 Pro Max’te ise 3.687 mAh pil yer alıyordu.

Sağlam kaynaklara göre 13‌ ve 13 Pro modellerinde ise ortak şekilde 3.095 mAh pil yer alacak. Burada 2.815 mAh’a oranla hatırı sayılı bir artış görülüyor.

Ailenin en ufağı 13 Mini ise 12 Mini’den farklı olarak 2.227 mAh değil 2.406 mAh pil ile gelecek. Burada telefonun boyutu nedeniyle ciddi bir artış elde edilmeyecek.

İlginizi Çekebilir

Xiaomi Mi 11 Ultra’nın içindeki detaylara bakın