reklamı kapat

POPÜLER

Apple ve ELYSIS

Apple ve ELYSIS iş birliği: “Yeni iPhone SE merkezli ticari saflık derecesine sahip ilk birincil alüminyum malzeme”

Apple, yeni iPhone SE özelinde ELYSIS firması ile iş birliği kurdu. Bunun arkasında ticari saflık derecesine sahip ilk birincil alüminyum malzeme yer alıyor.

Türkiye’de 10.999 TL fiyat etiketine sahip olan eski tasarımlı yeni iPhone SE, üretim konusunda önemli bir noktada yer alıyor. Çünkü bu telefonun belirli modellerinde gerçekten çevreci alüminyum kullanılacak. Yapılan resmî paylaşıma göre dünyanın ilk doğrudan karbonsuz alüminyum eritme sürecini geliştiren şirket ELYSIS, Apple ürünlerinde kullanılmak üzere ticari saflık derecesine sahip ilk birincil alüminyum malzemeyi endüstriyel ölçekte ürettiğini açıkladı. Apple’a göre çığır açan bu teknoloji, sera gazları yerine oksijen üretiyor. Bu başarı, dünyada en yaygın kullanılan metallerden biri olan alüminyumun üretim sürecinde çok önemli bir dönüm noktasını olarak nitelendiriliyor. Yapılan açıklamada, “Apple ticari saflık derecesine sahip, düşük karbonlu bu alüminyumun ilk partisini ELYSIS’ten iPhone SE’de kullanmak üzere satın alacak” bilgisi veriliyor. Bu alüminyum, ELYSIS tarafından şirketin Quebec’teki Endüstriyel Araştırma ve Geliştirme Merkezi’nde hidroelektrik kullanılarak üretiliyor.

Konuda “Alüminyum ilk kez böyle bir ticari saflık derecesinde, sera gazı emisyonu olmadan ve endüstriyel ölçekte üretildi. Apple’ın bu ürünü satın alması, çığır açan ELYSIS karbonsuz eritme teknolojimiz kullanılarak üretilen alüminyuma pazarda duyulan ilgiyi doğruluyor. Bugünkü açıklama Alcoa ve Rio Tinto şirketlerinin ortak girişimi olan ELYSIS’in bu fikri gerçeğe dönüştürebildiğini kanıtlıyor.” diyen ELYSIS CEO’su Vincent Christ sözlerini şöyle sürdürüyor: “Alüminyumun üretilme biçiminde uzun ömürlü değişiklikler sağlama potansiyeli taşıyan bu ilerlemede Apple ile birlikte çalışmanın heyecanını yaşıyoruz.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

“Apple gezegenimizi bulduğumuzdan daha iyi durumda bırakmaya kararlı. Yeşil Tahvillerimiz de çevreyle ilgili çalışmalarımızı daha ileri taşımamızda çok önemli bir rol oynuyor.” diyen Apple Çevre, Politika ve Sosyal Girişimlerden Sorumlu Başkan Yardımcısı Lisa Jackson, sözlerini şöyle devam ettiriyor:

“Dünyanın sınırlı kaynaklarını korumak amacıyla tüm ürünlerimizde yalnızca geri dönüştürülebilir ve yenilenebilir malzemeler kullanmaya geçtiğimiz bu süreçte bile yatırımlarımız, kullandığımız malzemelerin karbon ayak izini azaltmak için gereken çığır açan teknolojilerin daha da ilerletilmesini sağlıyor.”

Aynı açıklamaya göre Apple’ın Yeşil Tahvillere yaptığı 4,7 milyar dolarlık yatırım, yeni düşük karbonlu üretim ve geri dönüşüm teknolojilerinin geliştirilmesine hız kazandırıyor. Apple, yatırımların global emisyonları nasıl azaltabileceğini ve tüm dünyadaki topluluklara nasıl temiz enerji sağlanabileceğini gösteren projelerle 2016’dan bu yana üç Yeşil Tahvil çıkardıklarını belirtiyor.

İlginizi çekebilir: Apple Mac Studio ve Studio Display

İLGİLİ HABERLER