reklamı kapat

POPÜLER

Apple 3 nm TSMC Intel

Apple ve fazlası 2023’te “3 nm” seviyesine inmeye hazırlanıyor

Teknoloji devi Apple ve Intel gibi firmalar, 2023 itibarıyla 3 nm işlemciye inecek. Bu konuda herkes TSMC’ye bağlı olacak.

Tayvan merkezli “Taiwan Semiconductor Manufacturing Company” ya da kısa adıyla TSMC, hepimizi 3 nm işlemciler ile tanıştıran bir numaralı isimlerden olacak. Gelen bilgilere göre TSMC, 2022 sonunda denemelere başlayacak, 2023 yılında ise 3 nm işlemcileri Apple ve Intel gibi firmalara gönderecek.

Intel’in Meteor Lake işlemcileri 3 nm’yi temel alacak, Apple’ın olası adıyla M3 / M3 Pro ve M3 Pro Max işlemcileri de aynı şekilde 3 nm üretim sürecinden çıkacak. Şimdi kullanılan 5 nm işlemcilere oranla 3 nm işlemciler daha yüksek performans getirecek ve bunu daha düşük enerji sarfiyatı ile sunacak.

3 nm işlemciler 2023 yılında sadece bilgisayarlar değil akıllı telefon gibi mobil cihazlara da giriş yapacak. Apple tahminlere göre 3 nm “Bionic” işlemcileri ilk olarak iPhone 15 (İsim tahmini) modellerine koyacak.

Bu arada Intel’in 3 nm işlemciler için şimdiden TSMC ile ciddi görüşmeler yaptığı da aktarılıyor. Intel, 3 nm konusunda tüm TSMC stoğunun Apple’a gitmesini istemiyor ve bu konuda erken davranıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Apple ve Mac tarafında son dönemde merak edilen iki farklı cihaz:

Yeni iMac Pro:

2022 ilk yarısı içerisinde gelecek bilgisi verilen yeni iMac Pro, söylendiği kadarıyla son çıkan MacBook Pro’lar gibi 120 Hz Mini-LED ekran üzerine kurulacak.

Kaynağa göre burada tahminlerin işaret ettiği gibi 32 inç değil 27 inç ekran bizleri karşılayacak. Tasarım ise M1 işlemcili 24 inç iMac gibi olacak, yani bilgisayarın alt kısmında kalın bir çerçeve bulunacak. Bu model “Pro” takısından dolayı siyah / gri renklerde lanse edilecek ve bilgisayarda çerçeveler beyaz değil siyah renkli olacak.

Temel versiyonu 16 GB RAM + 512 GB depolama taşıyacak bilgisi verilen hepsi bir arada bilgisayar, gücünü yeni MacBook Pro’lar gibi M1 Pro ve M1 Max işlemcilerden alacak. HDMI, USB-C ve SD Kart yuvası gidi portlar taşıdığı aktarılan ürün, Ethernet yuvasını ise güç adaptöründe barındıracak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yeni MacBook Air:

Dylandkt’e göre yeni MacBook Air modeli, M2 işlemci (M1 Pro ve M1 Max’ten güçsüz) üzerine kurulacak, MagSafe dışında sadece USB-C portlarına sahip olacak ve 24 inç iMac gibi beyaz ön çerçeve taşıyacak.

2022’de tam olarak ne zaman lanse edileceği bilinmeyen ancak ilk çeyrek çıkışı olası olan dizüstü, söylendiği kadarıyla fansız olarak görev yapacak ve 1080P webcam taşıyacak

2022 MacBook Air modeli, aynı kaynağa göre 30W güç adaptörü ile gelecek ve M1 MacBook Air modelinden biraz daha pahalı olacak. Bir ihtimalle mini-LED ekran taşıyacak dizüstü, beyaz çerçeve, MacBook Pro’lar gibi ekran çentiği, şarj için mıknatıs temelli MagSafe, beyaz klavye ve ince gövde gözler ile yolda bulunuyor.

İlginiz Çekebilir

Xiaomi’den çok dikkat çeken konsept telefon modeli