reklamı kapat

POPÜLER

Apple ve Jony Ive LOG Tasarım

Apple ve Jony Ive yollarını artık tamamen ayırdı

Geçtiğimiz yıllarda büyük bir sürpriz yaşanmış ve Jony Ive Apple’dan ayrılacağını duyurmuştu. Bu konuda bir gelişme daha var.

Steve Jobs döneminin ve Apple’ın en önemli isimlerinden endüstriyel tasarımlardan sorumlu Jony Ive, Apple’dan ayrılacağını açıklayarak gerçekten büyük bir sürpriz oluşturmuştu. Ive, buna karşın Apple ile bağlarını tam olarak koparmadı. Apple’dan sonra LoveForm adını verdiği kendi tasarım şirketiyle yoluna devam eden Jony Ive, bu şirketiyle en büyük müşterisi halini alan Apple’a tasarımlar üretmeye devam etti. LoveForm ile başka şirketler için de tasarımlar yapma şansı elde eden tasarımcı, kariyerinin zirvesini ve yeteneğini farklı alanlarda devam ettirmek istediğini belirtmişti. Bugün bu konuyu gündeme getiren ise Apple ile Jony Ive arasındaki ortaklığın tamamen bitmesi oldu. Artık söylendiği kadarıyla ünlü tasarımcının Apple’a katkısı olmayacak. Ancak şimdiye kadar yapılan ortak çalışmalar üzerinden Ive’nin dokunuşu bir süre daha Apple ürünlerinde hissedilmeye devam edilecek.

Jony Ive sonrasında Apple ve Tim Cook odaklı ilginç eleştiriler gelmişti. Bir kaynak, Ive’ın teknoloji devini bıraktığını çünkü Tim Cook dahil tüm üst yönetimin tasarıma olan ilgisini kaybettiğini yazmıştı. Bu konuda bir açıklama yapan Cook, bu iddiaları “saçma” olarak değerlendirmiş ve gerçeği yansıtmayan içerikler hakkında sert konuşmuştu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Tim Cook bu haberler için “tasarım takımı ve Apple’ın nasıl çalıştığının anlaşılmadığını gösteriyor” açıklamasını yapmış, tasarım takımının çok yetenekli ve hiç olmadığı kadar güçlü olduğunu söylemiş ve tasarım tarafındaki yeni lider takımına sonuna kadar güvendiklerini aktarmıştı.

Jony Ive gelişmesi yanında bu da ilginizi çekebilir: Motorola’nın uzaktan kablosuz şarj teknolojisi