reklamı kapat

POPÜLER

Apple ve Samsung telefonlar arasındaki fiyat farkı açılıyor

Dünyanın en büyük iki akıllı telefon üreticisi olan Apple ve Samsung, satış rakamları bakımından birbirlerine yakın olsa da şirket politikaları birbirinden çok farklı.

Samsung birçok farklı segmentte akıllı telefonlar üretiyor ve birbirinden farklı ihtiyaçlara sahip tüketicileri hedef alıyor. Apple ise premium segmentinde kalmaya devam ediyor ve dolayısıyla yüksek fiyat etiketleriyle satışa sunuluyor. Analizlere göre her iki şirketin akıllı telefonları arasındaki fiyat farkı derinleşmeye devam ediyor. Geçen yılın 4. çeyreğini kapsayan verilerde Apple ve Samsung’un telefonları arasındaki ortalama fiyat farkının 465 dolardan daha fazla olduğu ortaya görülüyor. Ekim ile aralık ayı arasında Apple’ın telefonlarının ortalama satış fiyatı 692 dolar olarak belirlenirken aynı dönemde Samsung’un fiyat etiketlerinin ortalaması ise 227 dolar seviyesinde olduğu belirtiliyor.

Burada önemli bir noktaya dikkat çekmekte fayda var. 2016’nın 4. çeyreğinde henüz Samsung Galaxy S8 piyasaya sürülmemişti. Samsung Galaxy Note7’nin geri çağırılmasının ardından Samsung Galaxy S7 satışlarının artması için telefonda bazı indirimlere gidilmişti. iPhone 7 ise o sırada yeni piyasaya sürülmüş ve dolayısıyla fiyat farkı da iyiden iyiye artmıştı. Şu anda Galaxy S8’in piyasaya sürülmesiyle birlikte farkın biraz daha açıldığı düşünülse de Samsung’un giriş seviyesinde modellere sahip olduğunu da göz önünde bulundurduğumuzda bu farkın hep belirli bir seviyede kalacağını öngörmek mümkün.