reklamı kapat

POPÜLER

Apple ve Samsung’un OLED panel anlaşması detaylandı

07 Nisan 2017

Apple’ın bu yıl piyasaya süreceği iPhone 8’de LCD ekran yerine OLED ekran kullanılacağı uzun süredir konuşuluyordu. Hatta bu ekranlar için Samsung ile işbirliğine gidildiği de söylenenler arasındaydı. Şimdi ise Samsung’la yapıldığı ileri sürülen bu anlaşmanın detayları gün yüzüne çıktı.

Belirtilenlere göre Apple, Samsung ilke 9 milyar dolarlık bir anlaşmaya imza atmış durumda. 2 yıllık olan bu anlaşma neticesinde Samsung’un bu süre zarfında yüksek miktarlarda ekran paneli sevkiyatı gerçekleştirmesi bekleniyor. Yalnızca 2017 yılı içerisinde 70 milyon ile 92 milyon arasında panelin sevk edileceği belirtiliyor. Samsung’un Apple’ın bu büyük miktardaki talebine yetişebilmek için üretim bandında geliştirmeler yaptığı belirtiliyor. Üretimin daha verimli olabilmesi için Samsung’un 9 milyar dolarlık yatırım yaptığı söylenenler arasında yer alıyor.

Eğer verilen rakamlar doğruysa 2017 yılında piyasaya sürülecek olan iPhone modellerinin yüzde 40’ında OLED panelin bulunması bekleniyor. Apple yılda 200 milyon civarında iPhone satışı gerçekleştiriyor. Bu rakamlar daha önceki iddiaları da doğrular nitelikte. Apple’ın bu yıl tüm iPhone modellerinde kullanabilecek kadar OLED panele sahip olamayacağı ve yeni panellere geçişin 2018 yılına sarkabileceği düşünülüyordu. Bu rakamlar ışığında bu senaryonun neredeyse gerçeğe dönüştüğünü söylemek mümkün. Tabii ki kesin bilgiler için gözümüz kulağımız eylül ayında düzenlenecek olan Apple etkinliğinde olacak.

YORUMLAR