reklamı kapat

POPÜLER

LG’den OLED ekranlar için milyar dolarlık yatırım

OLED ekranlar yaygınlaşmaya devam ediyor ve bu ekranlar söz konusu olduğunda akla ilk gelen firma Samsung oluyor. Gerek televizyonlarda gerekse telefonlar için OLED ekranlar üreten Samsung’un bu yıl piyasaya sürülecek olan iPhone 8 için de ekran tedariği sağlaması bekleniyor. Bir diğer OLED ekran üreticisi olan LG, bu alandaki büyük potansiyeli görmüş olacak ki büyük bir yatırımla üretim kapasitesini artırmayı hedefliyor. 

Samsung ile olan rekabette yeni bir boyuta geçiş yapmak isteyen LG, 4 trilyon won (yaklaşık 3,5 milyar dolar) yatırım yaptığı belirtiliyor. Bu yatırımla yeni bir OLED üretim fabrikası kurulacağı ifade ediliyor.  LG yeni kurulacak olan üretim tesisinin 2018’in 2. çeyreğinde üretime hazır hale gelmesini hedefliyor. Ayrıca halihazırda çalışır durumda olan iki fabrikada da üretimin artırılacağı da söylenenler arasında yer alıyor.

LG’nin yatırımlarla birlikte ayda 120 binden fazla OLED ekran üretebilecek kapasiteye ulaşacağı belirtiliyor. Fakat Samsung bu rakamın iki katı üretim yapabildiği için LG halen rekabette geriden takip etmek durumunda kalacak gibi görünüyor. Samsung’un OLED piyasasının yüzde 95’ine hakim olması da LG’nin pazarda büyükçe bir dilime sahip olmak için daha çok çalışması gerektiğini gösteriyor. Ayrıca Samsung’un da önümüzdeki dönemlerde OLED yatırımı yapması beklendiğini söyleyelim.

YORUMLAR