reklamı kapat

POPÜLER

Apple LOG Tasarım

Apple, yapay zeka ile uygulama geliştiricilere yardımcı olacak

Dünyanın en değerli teknoloji firmalarından olan Apple, yapay zeka ile uygulama geliştiricilere yardımcı olacak.

Apple, gelen bilgilere göre Xcode’un yeni sürümüyle beraber yapay zekadan güç alarak uygulama geliştiricilere yardımcı olacak bir araç sunmaya hazırlanıyor. Burada Microsoft imzalı GitHub Copilot benzeri bir sistemin kurulduğu aktarılıyor, bu altyapı özellikle uygulama geliştirmeye / kodlamaya yeni başlayanlar için harika görünüyor. Apple’ın ayrıca yapay zeka kullanarak Apple Music’te otomatik çalma listesi oluşturma, Keynote’ta otomatik slayt hazırlama veya Spotlight araması içinde sohbet robotu benzeri bir arama deneyimi sunma konusunda da son tüketiciye yönelik büyük adımlar attığı belirtiliyor. Bu konudaki kilit duyuruları WWDC24’te yapacak ve özellikle iOS 18’i üretken yapay zeka ile çok daha güçlü hale getirecek Apple, biraz geç kaldığı üretken yapay zeka alanında “açık kaynak yapılı” çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Firma karşımıza en son “Keyframer” isimli bir yapay zeka aracı ile çıkmıştı. Bu “prototip” araç kişilerin yükledikleri görüntüleri, isteklerini metin şeklinde yazarak hareketli hale getirmesine imkan tanıyor. Aktarıldığı kadarıyla temel model olarak OpenAI’ın ChatGPT’sine de güç veren GPT-4’ünü kullanan Keyframer, “SVG” görsel dosyalarını verilen metin girdisine (Yazılan isteğe) bağlı olarak hareketlendirmek adına bir CSS kodu oluşturabiliyor.

Apple’ın bu sistemi son kullanıcıya ne zaman ya da ne şekilde sunacağı henüz bilinmiyor. Teknoloji devi geçtiğimiz hafta ise gündemde MGIE isimli bir yapay zeka modeli ile ses getirmişti. Açılımı MLLM-Guided Image Editing olan MGIE, temel olarak yazılanlardan görsel üretebiliyor ya da üretilen bir görsel üzerine yazılanları anlayarak eklemeler yapabiliyor.

Açık kaynak olarak Kaliforniya Üniversitesi araştırmacılarıyla ortak geliştirilen altyapı, gösterilen örneklere bakılırsa şimdiden iyi çalışıyor. Bu sistem elbette iOS ya da macOS işletim sistemleri için büyük bir potansiyel ortaya koyuyor, kişilere sadece yazarak fotoğraf düzenleme imkanı tanıyacak bir temele işaret ediyor.

Yapay zekânın temel aldığı LLM’leri (Büyük Dil Modeli) direkt olarak cihazlarda çalıştırmaya odaklanan (Bu temelde ChatGPT gibi cevaplar verebilecek bir Siri bekleniyor) ve bu konuda büyük bir sistem geliştirdiği bilinen Apple’ın, son dönemdeki özellikle iOS 18 odaklı yapay zeka iş ilanlarının neredeyse yarısı üretken yapay zekâyı güçlendirmek için kullanılan algoritmalarla ilgili “derin öğrenme” terimini içeriyor.

Apple planları yanında bu da ilginizi çekebilir: Renault tarafından hazırlanan uçan araç çalışması