reklamı kapat

POPÜLER

Apple Tim Cook LOG Tasarım

“Tim Cook hissedarları kasıtlı olarak yanılttı” iddiasıyla açılan davayı kapatmak için Apple tam 490 milyon dolar ödeyecek

“Tim Cook hissedarları kasıtlı olarak yanılttı” iddiasıyla açılan davayı kapatmak için Apple tam 490 milyon dolar ödemeyi kabul etti.

Apple CEO’su Tim Cook, 1 Kasım 2018 tarihinde yapılan bir kazanç görüşmesinde Apple’ın Türkiye, Hindistan, Brezilya ve Rusya gibi yerel para birimlerinin zayıfladığı gelişmekte olan pazarlarda baskıyla karşı karşıya olduğunu söylemiş ancak Çin’i bu listeye dahil etmemişti. Bu konuda Cook, “Spesifik olarak Çin’i bu kategoriye koymazdım çünkü Çin’deki işlerimiz geçtiğimiz çeyrekte çok güçlüydü.” demişti. Bunun üstüne 2019’un ocak ayında Apple’ın gelirleri ile beraber hisseleri düşmüş ve bu düşüşe Tim Cook neden olarak Çin’deki yavaşlamayı göstermişti. Cook gelir kaybını özellikle Çin’deki beklenenden düşük iPhone satışlarına bağlamıştı ve tam olarak bu durum ciddi bir sorun oldu. Yatırımcılar Cook’un Kasım 2018’deki kazanç görüşmeleri sırasında Çin’deki iPhone talebinin düştüğünü bildiğini ancak bunu kasıtlı olarak açıklamadığını iddia etti. Bu nedenle de bazı yatırımcılar tarafından Cook’a yönelik bir dava açıldı ve Apple son aşamada bu süreci daha fazla uzatmamak adına 490 milyon dolarlık bir “dava kapatma ödemesini” kabul etti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Tim Cook bu aralar yapay zeka konusundaki açıklamalarıyla dikkat çekiyor. Örneğin ünlü yönetici geçtiğimiz ay Apple’ın üretken yapay zeka alanında çığır açacağını söylemişti. CEO bu konuda ekstra bir detay vermedi ancak bu açıklama bile başlı başına ses getirmeye yetti. WWDC24 kapsamında tanıtacağı iOS 18’i ve fazlasını üretken yapay zeka özellikleriyle / imkanlarıyla donatacak Apple, direkt olarak iPhone’lar içinde LLM yani büyük dil modeli çalıştırma başta olmak üzere birçok büyük sistem üzerinde çalışıyor. Apple bu aralar çok sayıda yapay zeka gelişmesi ile gündeme geliyor.

Örneğin şirket geçtiğimiz aylarda ortaya çıktığı kadarıyla destek ekiplerine yardımcı olması, müşterilerin teknik sorularına / sorunlarına çözüm bulma sürecine destek olması için “Ask” adı verilen ChatGPT benzeri bir sistemin testlerini gerçekleştiriyor. Üretken yapay zeka temelli sistemin şu aşamada bir pilot programa alındığı aktarılıyor ve Ask’in, “Bir müşteri cihazını iOS 13.7’ye güncelleyemiyor. Ne yapılabilir?” gibi sorulara eriştiği resmi veriler üzerinden hızlı şekilde cevaplara verebildiği belirtiliyor. Bu arada Apple yapay zeka ile uygulama geliştiricilere de yardımcı olacak. Şirket kısa süre önce çıkan bilgilere göre Xcode’un yeni sürümüyle beraber yapay zekadan güç alarak uygulama geliştiricilere yardımcı olacak bir araç sunmaya hazırlanıyor.

Apple haberleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Xiaomi imzalı robot köpek CyberDog ile tanışın