reklamı kapat

POPÜLER

Apple CEO Tim Cook

Apple CEO’su Tim Cook’tan dikkat çeken Türkiye açıklaması

Teknoloji devi Apple, kısa süre önce 2018 dördüncü çeyrek sonuçlarını açıkladı. Ancak sonuçlardan çok CEO Tim Cook tarafından yapılan Türkiye açıklaması gündeme oturdu.

1 trilyon değeri geride bırakan Apple, yine gerçekten hayranlık uyandıran bir çeyrek geçirdi. Açıklandığı kadarıyla firma 2018 dördüncü çeyrekte tam 62,9 milyar dolar gelir, 14,1 milyar dolar net kar elde etti. Geçtiğimiz yılın aynı dönemine nazaran ciddi bir artış yapan firma, söylendiği kadarıyla bu çeyrekte 46,9 milyon iPhone satışı gerçekleştirdi. Diğer taraftan 9,7 milyon iPad, 5,3 milyon Mac satan firma, bu iki ürün gamında geçtiğimiz yılın aynı dönemine oranla düşüş yaşadı. İlginç olarak bir sonraki çeyrek raporunda bu rakamları paylaşmayacağını belirten firma, 2018 dördüncü çeyrekte beklentileri aşmış durumda. Ancak bu çeyrek raporu üzerinden konuşan CEO Tim Cook, verdiği bir röportajda “gelişmekte olan pazarlarda sıkıntı var” açıklamasını yaptı. Cook yatırımcılara yaptığı açıklamada ise sorunlu pazarları Türkiye, Hindistan, Rusya ve Brezilya olarak gösterdi. iPhone Xs ve Xs Max modellerini beklediği gibi satamayan firma, bunun suçlusu olarak “gelişmekte olan ülkelerde görülen döviz kuru dalgalanmalarını ve belirsizliği” gösterdi. iPhone Xs, Xs Max ve XR modellerini halen Türkiye pazarında satışa sunmayan firma, bunun için kur düzeyinin daha da düşmesi bekliyor gibi görünüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Apple kısa süre önce üç yeni ürün tanıttı

Bunlar yeni Mac Mini, yeni iPad Pro ve yeni MacBook Air. Burada özellikle yeni iPad Pro modelleri dikkat çekiyor. İnanılmaz yüksek performans sunan modeller, yeni iPhone’lar gibi Face ID üzerinden yüz tanıma yapabiliyor.

İlginizi Çekebilir

İşte bahsettiğimiz yeni iPad modelleri