reklamı kapat

POPÜLER

Apple yeni iPhone’u nasıl sır gibi saklayabiliyor? [Video]

Her ne kadar iPhone 8 son ayların en fazla konuşulan cihazları arasında yer alsa da, Apple yeni üretilen iPhone’ların bir sır olarak kalması için büyük bir çaba harcıyor. Teknoloji devinin bu çalışmaları firmanın Pegatron fabrikasında çalışan Dejian Zeng’in açıklamaları sayesinde netlik kazandı.

New York Üniversitesi’nden mezun olan Dejian Zeng, Apple’ın Çin’deki fabrikalarından birinde altı haftalığına çalışmış. Önce iPhone 6s, daha sonra da iPhone 7 üretiminde yer alan genç adam yapılan güvenlik değişikliklerini anlatıyor. Apple’ın güvenlik önlemlerini iPhone 7 için nasıl sıkılaştırdığı da böylece ortaya çıkıyor.

Zeng’in sözlerine göre fabrikadaki çalışma alanına girmeden önce çalışanların üstünü değiştirmesi gerekiyor. İçeriye hiçbir metal eşya sokulamıyor. Dolayısıyla değil kamera, bozuk para bile dikkat çekiyor. iPhone 7‘nin üretimine başlanmasıyla birlikte metal dedektörlerinin sayısı ikiye çıkartılıyor ve cihazların hassasiyeti artırılıyor. Çalışmaya başlamadan önce özel anahtarlarını almaları ve yüz tanıma sisteminden geçmeleri de gerekiyor. Tüm bu kontrolleri geçtikten sonra normal bir iş gününe başlayabiliyorlar.

Öte yandan  iPhone 7’nin üretimi öncesinde çalıştıkları alanın değiştirildiği, seri üretimde kullanılan yeni bir montaj bantının geldiğini söylüyor. Tüm bu güvenlik önemlerine rağmen tesisten iPhone kaçırmaya çalışanların yakalandığının da dile getiriyor. iPhone sızıntılarının tüm bu güvenlik önemleri çerçevesinde pek mümkün olmadığını, tesise telefon sokabilenlerin sadece üst düzey yöneticiler olduğunun da altını çiziyor. Dolayısıyla sadece kulaklık girişinin kaldırılması veya çift arka kamera gibi dışarıdan görülebilen yeniliklerin sızdırılabileceğini düşünüyor. Dejian Zeng’in açıklamalarını haberimizin başındaki videoda bulabilirsiniz.

YORUMLAR