reklamı kapat

POPÜLER

Apple

Apple’dan bilgisayar pazarında büyük başarı

Teknoloji devi Apple, her türlü olumsuzluğa rağmen bilgisayar pazarından sağlam pay almaya devam ediyor. Açıklanan 2017 rakamları ise şirketin daha da iyiye gittiğini gösteriyor.

Araştırma şirketlerinin verilerine göre Apple, 2017’nin en büyük dördüncü bilgisayar üreticisi konumunda. Geçtiğimiz yıl ASUS’un arkasında beşinci olan şirket, geride bıraktığımız yılda dördüncü sırayı yakalaşmış görünüyor. Yıl toplamında neredeyse 20 milyon adet Mac bilgisayar sevkeden teknoloji devi, 2016’ya oranla da yüzde 6’lık bir artış elde etmiş durumda. 2017 liderliği 58 milyon bilgisayar sevkiyat ile HP‘de bulunurken, onu 54 milyon ile Lenovo ve 41 milyon ile Dell takip ediyor. Apple’ın hemen altında ise 17 milyon içerisinde yer alan Acer ve ASUS bulunuyor. Diğer üreticilerin 49 milyon civarında sevkiyata ulaştığı 2017 yılı, toplamda 260 milyon sevkiyatı görmüş görünüyor. Sektörde genel düşüş ise sürmeye devam ediyor. Bu yüzden Apple’ın artışı dikkatleri üzerine çekiyor.

Apple

Apple’ın sıra atlamasının arkasında ne var?

Elbette bunun arkasında yenilenen MacBook Pro ailesi var. Uzun süre sonra yenilenen dizüstü ailesi kullanıcılardan oldukça talep görüyor. Birçok portu kaldırmasına rağmen beğenilen cihazlar, satışlara hemen etki etki etmiş görünüyor. Ayrıca iMac tarafında çıkartılan yeni modellerin de bu rakamların artmasına büyük katkısı bulunuyor. 2018’de yeni satışa sunduğu iMac Pro ve satışa sunacağı yeni Mac Pro ile bu rakamı daha yukarı taşıması zor görünen şirket, liderlikten ise oldukça uzakta bulunuyor.