reklamı kapat

POPÜLER

Apple’dan popüler Bitcoin uygulamasına yasak

Apple, en popüler Bitcoin cüzdan uygulamalarından biri olan Blockchain‘i App Store‘dan kaldırdı. Herhangi bir sebep belirtmeksizin gerçekleştirilen işlem sonucunda App Store içerisinde başka Bitcoin cüzdan uygulaması kalmadı.

Blockchain yetkilileri, Apple’dan Bitcoin’in durumuna ilişkin henüz çözülmemiş problemler olduğuna dair bir e-posta aldıklarını belirtiyor ve uygulamanın mağazadan kaldırılmadan önce Apple’ın kendileriyle iletişim kurmadığını ifade ediyor. İki yıldır App Store’da bulunan uygulama bu zamana kadar 120 bin defa indirilmiş ve kullanıcılarından herhangi bir şikayet almamıştı.

Apple’ın Bitcoin cüzdan uygulamalarını kendi oluşturmayı planladığı ödeme sistemine rakip olarak gördüğü için kullanımdan kaldırdığı yönünde yorumlar yapılırken iPhone kullanıcıları Blockchain’e Safari veya diğer browserlar üzerinden erişebiliyor. Sadece Apple değil, birçok ülkede de Bitcoin’in para birimi olarak kullanımına yönelik endişeler mevcut. Çin, Tayland, Hindistan ve Norveç gibi ülkeler bu konuda çeşitli engelleyici adımlar attı. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası da Bitcoin’in yasal bir para birimi olmadığına yönelik Türk yatırımcıları uyarmıştı.