reklamı kapat

POPÜLER

Apple Android

Apple’ın Facebook’u çok kızdıran güvenlik sistemi Android’e de gelecek

Apple, iOS 14 ile attığı güvenlik adımlarıyla Facebook’u oldukça kızdırıyor. İşte bu tepki çeken yeni dönem Android tarafına da gelecek.

iOS 14’ün gelecek sürümleriyle “uygulama takibi denetimleri” özelliği geliyor. Bu konuda Apple şunu diyor: “Aygıtlarınız hayatınızda olan biten her şeyi içeriyor. Bu nedenle uygulamaların verilerinizi takip edip reklam amacıyla diğer şirketlerle veya veri aracılarıyla paylaşması konusunda söz hakkınız olması gerektiğine inanıyoruz.” İşte bu sayede yakında kişilere “uygulama beni takip etmesin” seçeneği sunulacak. Sırf bu mesajı kullanıcılar görmesin diye geçtiğimiz hafta birçok iOS uygulamasındaki takip sürecini sonlandıran Google, söylendiği kadarıyla benzer bir sistemi Android için de geliştiriyor. Ancak Google’ın burada reklam tarafına zarar vermemek adına daha temel düzey bir altyapı kurduğu aktarılıyor. Google’ın en büyük gelirleri arasında reklamlar olduğundan firma Android tarafında süreci Apple kadar katı / sıkı tutmayacak gibi görünüyor. Bu konunun yakında iyice detaylanması bekleniyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Apple tarafından iOS için başlatılan yeni dönem, Android tarafında da ses getirecek

Hatta firma bu konuda yasal bir adım da atıyor. Dev isim Apple’ın tekelci ve adil olmayan bir davranış içerisinde olduğunu belirtiyor ve bu yüzden bir dava hazırlığında bulunuyor. Facebook ayrıca yeni bildirimler da geliştirmişi durumda. Yakında herkesin göreceği bu iOS tarafına özel bildirimlerde firma tam olarak “sizi takip etmemize izin verin” diyor. Peki bunun arkasında ne yer alıyor? Şirket bu istediğini “özelleştirilmiş reklamlar alırsınız” ve “özelleştirilmiş reklamlara dayalı iş yapan ufak işletmelere yardımcı olursunuz” maddeleriyle açıklıyor.

İlginizi Çekebilir

OPPO’dan dikkat çeken konsept telefon