reklamı kapat

POPÜLER

apple

Apple’ın hükümranlığı tehlikede mi?

Microsoft‘un batacağına ilişkin söylentilerden daha da saçması herhalde Apple‘ın batacağına ilişkin söylentilerdir. Ancak son yıllarda Apple’ın kar marjında görülen düşüş ve Samsung’un mobil cihaz pazarındaki yükselişiyle birlikte Apple batacak diyenlerin iddiaları bir nebze de olsa meşrulaştı denebilir. Firmanın geçen hafta yayınladığı yeni kazanç raporlarındaki olumlu rakamlar pek çok yatırımcıyı Apple’ın kötü günleri atlattığı konusunda ikna etmiş gibi görünse de, Apple’ın adımlarını dikkatli atması gerekiyor.

Mali analiz uzmanı Robert Paul Leitao, Apple’ın üçüncü çeyreğe girerken yükselişe geçeceğine ilişkin pek çok grafiği bir araya getirmiş. Leitao’nun sunduğu grafikler birinde, 2012’de sürekli düşüş kaydeden Apple’ın bir süredir kendini ne kadar toparladığı net bir şekilde görülüyor:

apple-gross-margin

Ancak Leitao, iPad ve iPhone getirisine bağımlı hale gelen Apple’ın iş modelinde ciddi sorunlar bulunduğunu da belirtiyor. Fakat Apple’ın önümüzdeki sonbaharda giyilebilir cihaz pazarına giriş yapmasıyla birlikte bu soruna geçici de olsa bir çözüm getirilmiş olabilir.

Şimdilik eski popülerliğini geri kazandığı izlenimi veren Apple’ın kafasını ciddi anlamda yorma vakti gelmiş gibi görünüyor. Dileriz Apple yakın zamanda eski parlak günlerine geri dönerek bizi iPhone 3GS kadar heyecanlandıracak yeni ürün ve tasarımlarla karşımıza çıkar.

YORUMLAR
ESKİ YORUMLAR

“Apple’ın hükümranlığı tehlikede mi?” için 3 cevap

 1. Mehmet çelikdemir dedi ki:

  Apple hacıyatmaz modunda ve yenilikçilige yatırımı ertelemenin sorununu yaşıyor,iphone,ipad,ve saat ten ibaret cüce görünümlü kalite bir şirket,okaaa…

 2. hasan dedi ki:

  açık ara dünyanı en değerli marka değerine sahip firması ve açık ara dünyanın en fazla nakte sahip firması evet berbat bir şirketmiş gerçekten 🙂

  giyilebilir cihaz beklentisi değil bence yeni AppleTV piyasayı değiştirecek.

 3. Çağrı Bostancı dedi ki:

  Bugün rakamlar açıklanmış. Gsmarena.com adresinden bakabilirsiniz. Satış rakamlarına göre en büyük Samsung 2. Nokia 3. Apple olmuş durumda. Bir düşüş yok değil açıkçası.