reklamı kapat

POPÜLER

“Apple’ın kasasındaki nakit çeyrek trilyon doları aştı”

Apple her geçen yıl kasasındaki parayı hızla artırmaya devam ediyor. Son zamanlarda sürücüsüz otomobil ve artırılmış gerçeklik teknolojileri alanına yaptığı yatırımlarla adından söz ettiren Apple, yeni bir başarıya imza attı. ve iPhone merkezli bir şirket olmak yerine başarılarını diğer alanlara da taşımak istediği her halinden belli olan Apple’ın kasasındaki paranın miktarı dudak uçuklatacak cinsten.

Wall Street Journal’ın aktardığına göre Apple’ın kasasındaki para çeyrek trilyon dolar, yani 250 milyar doları aşmış durumda. Apple şu anda mali durumuyla ilgili resmi bir açıklama yapmış değil. Ancak son olarak Aralık ayında 246 milyar doların üzerini gören Apple’ın bu ay itibarıyla 250 milyar doları aşması pek de mantıksız görünmüyor. Apple’ın bu parayı yeni yatırımlar yaparak harcayabileceği veya hissedarlara daha fazla para dağıtarak değerlendireceği düşünülüyor. Öte yandan Apple’ın Tesla veya Netflix gibi firmaları satın almasının yatırımcılar tarafından tavsiye edildiği belirtiliyor. Apple’ın bu iki firmayı da zorlanmadan satın alabileceği belirtilse de Apple’dan şimdilik böyle bir hamle gelmiş değil.

Teknoloji devi Apple, Steve Jobs’un aldığı karardan bu yana kasasında para tutmaya devam ediyor. Bir zamanlar iflastan Microsoft sayesinde kurtulan Apple, yeniden o duruma düşmemek için her zaman stok yapıyor. Kasasında bu kadar para tutmasına rağmen Apple bir yandan arge çalışmalarına milyar dolarlık yatırımlar yaparken Tim Cook yönetiminde hissedarlara toplamda 200 milyar dolar pay verildiği belirtiliyor. Yarın gerçekleşecek olan Apple etkinliğinde Apple’ın mali durumuyla ilgili detayların tam anlamıyla netleşmesi bekleniyor.