reklamı kapat

POPÜLER

iPad Pro LOG Tasarım

Apple’ın OLED iPad modelleri için hedefledikleri ortaya çıktı

Teknoloji devi Apple, önümüzdeki yıllarda karşımıza OLED ekranlı iPad modelleriyle de çıkacak. Bu modeller için iki odak nokta gündemde.

Apple, iPad tarafında OLED ekran kullanmıyor. Firma mevcut OLED panelleri nedense iPad’ler için yeterince sağlam / uzun ömürlü / iyi bulmuyor. Ancak bunu değiştirmek adına çalışmalar sürüyor. Bu konuda Güney Kore merkezli Samsung Display ve LG Display firmalarıyla çalışmalar yapan Apple, söylendiği kadarıyla OLED iPad’leri olabildiğince hafif tasarlamak istiyor. Bunun arkasında spesifik olarak panellere odaklanan özel bir üretim tekniği yer alıyor. Bu tabletler için kullanım ömrünü artıracak bir özel ekran üstü katman da geliştirdiği aktarılan teknoloji devi, ürünlerin “rakipsiz” bir görüntü kalitesi sunmasını da istiyor.

Biliyorsunuz OLED paneller pikselleri kapatabildiği için gerçek siyahlar sunuyor ve canlı renkler oluşturabiliyor. OLED’i başka cihazlarında uzun süre kullanan firma, iPad tarafında kesinlikle bir “OLED yanığı” istemiyor. Birçok benzerinden daha yüksek parlaklık sunacağı düşünülen OLED’li ilk iPad modellerini 2024 itibarıyla satışa sunulması bekleniyor.

Apple, şu an birden fazla iPad üzerinde çalışıyor. Örneğin firma 120 Hz mini-LED ekrana sahip bir 14,1 inç iPad Pro geliştiriyor ve bu modeli 2023’ün başında satışa sunmayı planlıyor. Şu an en üstte 12,9 inç iPad Pro sunan Apple, ortaya çıktığı kadarıyla bu yılı da yeni iPad Pro’lar tanıtmadan kapatmayacak.

Apple’a yönelik sağlam kaynaklardan Mark Gurman’a göre M2 işlemciye ve kablosuz şarj özelliğine sahip yeni 11 inç ve 12,9 inç iPad Pro yolda bulunuyor. Eylül ayındaki büyük iPhone 14 odaklı etkinlikte gelmesi beklenen ürünler, tasarımsal açıdan genel yapılarını koruyacaklar ve özellikle kablosuz şarj ile dikkat çekecekler.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Burada spesifik olarak arkadaki şimdiye oranla daha büyük tasarlanan Apple logosu üzerinden mıknatıs temelli MagSafe desteği verilecek gibi duruyor. Bu desteği uzun zamandır bekleyen iPad Pro kullanıcıları bulunuyor.

Peki Apple’dan donanım tarafında 2022 özelinde şimdiye kadar neler geldi? Önümüzdeki dönem neler gelecek? Bu konuda ortaya çıkan son tablo aşağıda.

Mart ayı itibarıyla gelenler:

-Ufak ancak çok güçlü bilgisayar Mac Studio
-27 inç 5K gelişmiş monitör Studio Display
-5G desteğine sahip eski tasarımlı Yeni iPhone SE
-M1 işlemci taşıyan 5G’li Yeni iPad Air

Haziran ayı itibarıyla gelenler:

-M2 işlemcili Yeni MacBook Air
-M2 işlemcili Yeni 13 inç MacBook Pro

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

2022 bitmeden gelmesi beklenenler:

-Sağlık özelliklerine sahip AirPods Pro 2
-iPhone 14, iPhone 14 Max, iPhone 14 ve iPhone 14 Pro
-Apple Watch Series 8
-Yeni Apple Watch SE
-Sporculara / zorlu şartlara özel Apple Watch (Pro)

2023 yılına kaldığı iddia edilen ancak 2022 ihtimali de bulunanlar:

-Apple silikon temelli iMac Pro
-Apple silikon temelli Mac Pro (Geleceği resmen duyuruldu ancak tarih verilmedi)
-M2 / M2 Pro işlemcili Mac mini
-Firmanın çok merak edilen ilk AR/VR başlığı

iPad Pro planları yanında bunlar da ilginizi çekebilir: Apple Mac Studio ve Studio Display