reklamı kapat

POPÜLER

apple

Apple’ın “sızıntıları engelleme” temalı sunumu sızdı

Teknoloji devi şirketler, ileri bir tarihte piyasaya sürmeyi düşündükleri bir cihazın veya üzerinde çalıştıkları bir yazılımın internet ortamına sızmasından büyük zarar görüyor. Örneğin yeni bir telefon almak isteyen kullanıcılar sızıntılara bakarak daha iyi bir cihazın geleceğini anlayınca mevcut telefonu almaktan vazgeçebiliyor. Dolayısıyla da şirketlerin satışları sekteye uğruyor. Sızıntılardan en çok zarar gören şirketlerden biri olan Apple’ın bu konuyla ilgili olarak düzenlediği gizli sunum ironik bir şekilde sızdı.

Apple’ın uluslararası güvenliğinden sorumlu 3 üst düzey isim de dahil olmak üzere 100 kişinin bulunduğu sunumun ses kaydı internet ortamında yerini almış durumda. Sunumda bulunanlar arasında Apple’ın güvenlik alanındaki tepe isim David Rice, uluslararası araştırma bölümünün başı Lee Freedman ve güvenli iletişim alanının başındaki isim Jenny Hubbert da yer alıyor. Apple’ın güvenlik departmanında eski Amerikan ordusu mensupları, eski NSA ve FBI çalışanları ile gizli servis çalışanlarının da olduğu biliniyor.

Sızan yaklaşık 1 saatlik ses kaydında Apple’ın sızıntıları engellemek için neler yapması gerektiğinden bahsediliyor. Ayrıca ses kaydından David Rice’ın cihazların parçalarının nasıl sızdırıldığıyla ilgili açıklamaları da bulunuyor. Üretim bandındaki çalışanlara 1 yılda kazanabilecekleri paranın teklif edildiğini ve sızıntıların bu şekilde yapıldığı belirtiliyor. İlgili ses kaydıyla ilgili bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.