reklamı kapat

POPÜLER

Apple’ın yapmadığını, Samsung yeni modelleri için yapacak

Apple, iPhone X’i tanıtmadan önce en çok beklenen özelliklerden biri ekranın altına gizlenmiş parmak izi sensörüydü. iPhone X modelinde bu yer almadı ancak görünen o ki Apple’ın yapmadığını Samsung, Galaxy Note 9 için yapacak.

Apple ürünlerine ilişkin analiz ve tahminleriyle bilinen Ming-chi Kuo, bu kez odağına Samsung’u oturtmuş durumda. Üstelik Kuo, firmanın önümüzdeki yıl yapacağı hamleyi de ön gördüğü iddiasında. Söz konusu Apple olunca, şüphesiz kitleleri peşinden sürükleyen hamleler akla geliyor. Örneğin iPhone 7 ile beraber kaldırılan 3,5 mm’lik kulaklık girişiyle en çok dalga geçenlerden biri olan Google, Pixel 2’de kulaklık girişine veda etmiş durumda. Firmanın yeni Face ID özelliği de parmak izi sensörlerinin yerini alacak gibi. Ancak Samsung’da da yer alan bu özellik bir süre daha tek başına kullanılmayabilir.


Kulislerde konuşulanlara göre Samsung, parmak izi sensörü konusundaki yatırımlarına devam ediyor. Parmak izi sensörünü ekran altına saklamaya çalışan firma, Apple’ın iPhone X için yapamadığını yapmaya çalışıyor. Açıkçası gövde arkasına yerleştirilmiş parmak izi sensöründense sadece Face ID ile yetinebiliriz. Ancak Samsung’un sensörü ekran altına gizleyebilmesi, şüphesiz firmanın Apple üstündeki baskısını artıracaktır.

Kuo’ya göre Samsung’a gerekli bileşenler şimdiden en az iki farklı tedarikçiden gönderilmiş durumda. Bu tedarikçiler arasında BeyondEyes gibi üçüncü parti şirketler olduğu gibi Samsung çatısı altındaki Samsung LSI da yer alıyor. Bir diğer tedarikçinin ise EGIS olabileceği konuşuluyor. EGIS, Samsung’un mevcut cihazlarında bulunan geleneksel parmak izi sensörlerini üreten şirket.

Kuo, Samsung’un parmak izi sensörünü ekran altına gizleyebilmesi durumunda bunu gelecek sene Galaxy Note 9 ile tanıtacağına inanıyor. Ancak ekran altı parmak izi sensörünün geleceğinin pek parlak olmadığı fikrine. Yüz tanıma teknolojisi önümüzdeki yıllarda akıllı telefon sektöründeki yeni güvenlik yöntemi olarak tanımlanıyor.