reklamı kapat

POPÜLER

Hırsızlık

Araç sahiplerinin başı belada; işte hırsızların yeni gözdesi

Amerika’da mart ile nisan ayı içerisinde 20’ye yaklaşan soygun ihbarları, araç sahiplerinin uykusunu kaçıracak parçalara işaret ediyor.

Hırsıza kilit dayanmaz” sözüne küçük büyük hepimiz aşinayızdır. Geçtiğimiz yıllardan bolca tecrübeyle günümüze miras kalan bu söz, çağın değişmesiyle birlikte artık bambaşka noktalara dayanmış durumda. Özellikle iş otomobil endüstrisini içerisine alan noktadaysa, her zaman şaşırmak için kendinizde bir pay bırakmanızı önerebiliriz. Geçtiğimiz günlerde sizlerle paylaştığımız Amerika’daki jant ve lastik soygunu hırsızların artık çok da kilide ihtiyaç duymayacakları parçalara organize bir şekilde yönlendiğine işaret ediyordu. New York Post kaynaklı olarak paylaşılan yeni yöntemde ise bu kez hedeflerin aynalara yönlendiğini görüyoruz. Özellikle Mercedes, Audi, Lexus ve Porsche gibi premium araçları gözlerine kestiren bu yeni oluşum şimdiden baş ağrıtmışa benziyor.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Neden ayna tercih ediliyor?

Aslında bir trend haline gelen bu ayna hırsızlıklarının altında fazlasıyla mantıklı nedenler var. Bildiğimiz gibi artık B sınıfını otomobillerde bile standartların ötesine geçen aynalara yer veriliyor. Tamamı elektronik altyapıyla beslenen bu aynalar içerisinde şerit takip ve kör nokta uyarısı gibi sürücü destek uygulamaları ve sensörler var. Kısa süre önce Audi’nin sanal ayna teknolojisi olarak tanıtımını gerçekleştirdiği ayna yapısında ise yüksek çözünürlüklü kameralara yer verilmesiyse işin bir üst seviyedeki boyutu. Üstelik piyasanın henüz bunun ilk örneklerine ev sahipliğini yaptığını düşündüğümüzde, hırsızlar için kelimenin tam anlamıyla bir gelecek planlaması durumunu söz konusu. New York’ta meydana gelen 19 adet ayna hırsızlık vakalarına baktığımızda, 1 Mart ile 26 Nisan aralıkları karşımıza çıkıyor. Yerel polis departmanından paylaşılan bilgilere göre bu ayanalar 1.500 ile 2.000 arasında fiyatla pazarda alıcı bulabilir. Bu noktada takibi yapılan şeyse, çalınan aynaların kimler tarafından satın alındığı. Önümüzdeki günlerde derinleşmesi beklenen soruşturmanın seyri merak ediliyor.

İlginizi çekebilir

Audi sanal ayna teknolojisi