reklamı kapat

POPÜLER

Mercedes-Benz G 500

Arazide gerçek bir kral: Mercedes-Benz G 500 incelemesi

Mercedes-Benz’in ikonik arazi aracı, son yenilenme operasyonunda teknolojik bir sıçrama gerçekleştirdi. Konfor ve donanım açısından modern zamanlara ayak uyduran efsanevi Mercedes-Benz G 500, ikonik tasarımını ise korumaya devam ediyor.

Her ne kadar günümüzde otomobil tasarımları, nesil geçişlerinde kökten bir değişime uğruyor olsa da, bazı markalar çok sevilen modellerinden çok daha farklı bir strateji benimsiyor. Hiç şüphe yok ki, bu duruma en iyi örneklerden bir tanesi Mercedes-Benz ve markanın efsaneleşen arazi aracı G-serisi’dir. 1979 yılından beri üretilen bu köşeli Mercedes-Benz, günümüze kadar neredeyse tarzını hiç değiştirmeden ulaştı. Artık bir kült haline gelen tasarımı öylesine benimsendi ki, Gelandewagen’deki her görsel değişiklik büyük bir titizlikle yapıldı.

Gelin, şimdi tarihi biraz başa saralım ve 70’li yıllara dönerek G-Serisi’nin doğuşundan bahsedelim. Geliştirme süreci 1972 yılında Steyr-Daimler-Puch ortaklığıyla Avusturya’da başlayan, prototip aşamasına ise 1973 yılında gelinen Gelandewagen, zor şartlar için hazırlanan bir araçtı. Testleri Kuzey Kutup Dairesi’nden Sahra çölüne kadar geniş bir skalada, dünyanın en zorlu coğrafyalarında gerçekleştirilen G’nin yollara çıkışı için 6 yıllık bir zaman dilimi gerekti. Üretimine 1979 yılında, Graz’da başlanan otomobilin günümüzde hala aynı fabrikada üretiliyor olması, geleneklerin bu otomobilin üretim aşamasında da korunduğuna işaret ediyor. İlk nesil G-Serisi bir askeri araç olarak da çok popüler hale geldi. Sağlamlığı, çekiş sistemi ve basitliğiyle beğeni toplayan aracın daha ilk yıllarında kısa ve uzun aks mesafeli, iki ve dört kapılı, üstü açık ve kapalı kasa gibi farklı versiyonları sunuldu. Farklı versiyon dediğimizde günümüzde ise G 500 4×42 ve G 63 AMG 6×6 gibi sıra dışı G’ler aklımıza geliyor.

G-Serisi nesilden nesile uzanırken ikonik hatlarını korumaya devam etti, ancak teknolojik özellikleri zamana ayak uydurdu. Buna karşılık bugüne kadar sunulan hiçbir G-Serisi W464 kodlu yeni model kadar teknolojik hissettirmedi. Yeni nesil G-Serisi’nin Mercedes-Benz G 500 versiyonu konuğumuz oluyor.