reklamı kapat

POPÜLER

Xiaomi Mi 5 Xiaomi Redmi Note 3

Artık MIUI güncellemesi almayacak iki Xiaomi modeli belli oldu

Fiyat/performans ürünü akıllı telefonlarıyla dikkat çeken Xiaomi, artık yavaş yavaş “eski” modeller arasına giren iki popüler cihazının MIUI güncellemelerini kesmeye karar verdi.

Akıllı telefon çıkarma hızına yetişemediğimiz Xiaomi, artık eskimeye başlayan modellerden de yavaş yavaş desteğini çekiyor gibi görünüyor. Nitekim firmanın popüler modellerinden Xiaomi Redmi Note 3 ve Xiaomi Mi 5 ikilisinin artık MIUI güncellemesi almayacağı açıklandı. Son olarak MIUI 10.2 güncellemesini alan cihazlar aynı zamanda Çinli üreticinin kısa sürede desteği kestiği az modelden ikisi oluyor. Her iki cihazın da arayüz geliştirmesini yapan yazılım geliştirici ekibin dağıtıldığı resmi olarak onaylandı. Geliştirici ekipler Ocak 2019 itibarıyla bu telefonlar üzerinde çalışmayacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Eski telefonlara veda

Geçtiğimiz aylarda MIUI 10’a güncellenen Mi 5 modeli aynı zamanda firmanın bu yılın başlarında Android Oreo’ya yükselttiği ilk modellerden biri. Öte yandan Redmi Note 3’ün hala Android 6.0’da kaldığı biliniyor. Geçmişte Çinli üreticinin cihazlarına neredeyse 4 yıla varan güncelleme ulaştırdığı düşünülünce bu iki cihaz hemen hemen 2 yıllık kısa bir güncelleme desteği aldığı için kullanıcıların da duruma şaşırdığı söylenebilir. İlk parti Redmi cihazlarının Android’in eski sürümünde olmasına karşın MIUI güncellemesi aldığı biliniyor. Çinli üreticinin açıklamasına göre firma daha yeni cihazlara odaklanmak ve onların yazılımlarını desteklemek üzerine çalışmalarına devam ediyor.

Xiaomi Redmi Note 3 modeli 5,5 inç ekranında Full HD çözünürlük sunuyor ve Snapdragon 650 işlemciden güç alıyor. Mi 5 ise 5,15 inç ekranında Full HD çözünürlük sunarken Snapdragon 820 ile çalışıyor. Her iki model de bütçe dostu fiyatlarıyla firmanın etkileyici cihazları arasında yer alıyordu.

İlginizi çekebilir

Çinli üreticinin yeni mobil oyun kumandası Black Shark Gamepad 2.0 tanıtımı