reklamı kapat

POPÜLER

Asfalttaki rekabetin maviliklerdeki yeni temsilcisi: Lexus Sport Yacht [Video]

Lexus’un tasarımıyla dikkat çeken yeni yatı yakın zamanda satışa sunulacak.

Sokaklarda gördüğümüz zaman en az iki kere bakma ihtiyacı duyacağımız otomobilleri üreten markalar geliştirme süreçlerini sadece tekerlekleri olan araçlar için yürütmüyor. Aston Martin, Mercedes ve Lexus bahsettiğimiz bu markaların önde gelen temsilcilerinden. Toyota‘nın denizcilik departmanıyla ortak olarak yürütülen yat modelleri Lexus’un lüks felsefesinin serin sulardaki temsilciliğini üstleniyor. Marka gelecekte satışa sunacağı “denizcilerin yeni yüzünü” sergilemeye başladı bile.

lexyathconcept9

Lexus, bir süredir devam eden geliştirme sürecinin ardından Sport Yacht konseptiyle karşımızda. Markanın yakın zamanda üretime geçirmeyi planladığı yatın konsept detaylarında tasarımıyla birlikte dikkat çeken teknolojik parçalar bulunuyor. Toplamda 12,3 metrelik uzunluğa sahip olan araç karbon fiber parçalardan oluşturulmasının verdiği avantajlarla standart yatlara göre ciddi oranda hafif bir yapıya sahip. Sport Yacht konseptinin geri kalan bölümlerde ise güçlendirilmiş plastik parçalar kullanılıyor. Kokpitinde deri, maun ve cam bölümlerin yer aldığı tasarımda masa, klima, buzdolabı, iki bölmeli fırın ve lavobo gibi olmazsa olmaz bölümler es geçilmemiş.

lexyathconcept6

Lexus, Sport Yacht konseptinde RC F Coupe, GS F ve LC500 modellerinde de bulunan 5.0 litre hacimli sekiz silindirli motora yer veriyor. Konsept model 440 beygir güç üreten bu motorla saatte 43 knot yani yaklaşık 80 kilometrelik maksimum hıza erişebiliyor. Amerika’nın Florida eyaletinde bulunan Di Lido bölgesinde yapılan tanıtımda kullanıcılardan tam not alan konsept model markanın geleceğini yansıtıyor. Sport Yacht’ın yakın zamandailk olarak Japonya‘da satışa sunulması bekleniyor.

VİDEO