reklamı kapat

POPÜLER

Ossia Cota
Ossia Cota

Asla tükenmeyen AA pil tasarımı şarj derdini ortadan kaldırıyor [Video]

16 Ocak 2018

Uzaktan kablosuz şarj üzerine bir süredir konuşuyoruz. CES 2018‘de akılda kalan teknolojiler arasında da Ossia‘nın “tükenmeyen” pilleri ve uzaktan kablosuz şarj teknolojisi yer alıyor.

Bildiğiniz gibi dünyanın en büyük tüketici elektroniği fuarı CES 2018’i geride bıraktık. Ancak fuarda aklımızda kalan bazı teknolojiler olmadı değil. Onlardan biri Ossia’nın Cota isimli uzaktan kablosuz şarj teknolojisi ve firmanın ürettiği bitmeyen piller. Cota sistemi cihazları “havadan” şarj edebiliyor. Firmanın iddiasına göre sistemin menzili ise maksimum 9,1 metre. Lisanslı bir ürün olan Cota’yı kullanmak da oldukça basit. Bir adet verici ve cihazınızda yer alacak bir adet mini alıcı ile sistem işliyor. CES 2018’de yer alan demoda iPhone için bir kılıf geliştirildiğini de ekleyelim. Şu an halihazırda üretilmiş olan hiçbir cihazda firmanın alıcısı bulunmadığı için şimdilik böyle bir çözüm üretilmiş. Aynı zamanda Cota Cloud isimli bulut tabanlı bir yazılımla bağlı cihazları yönetmek de mümkün oluyor.

Tükenmeyen pil teknolojisi

Firmanın asıl dikkat çekici ürünü ise aslında Forever Battery. Eski pil tasarımında devrimsel bir değişiklik yapan Ossia, “bitmeyen pil” üretiyor. Forever Battery olarak adlandırılan bu sistem AA pil formunda geliyor. Bu piller, firmanın uzaktan şarj teknolojisiyle uyumlu çalışıyor. Böylelikle Forever Battery, cihazdan çıkarılıp şarj edilmeye ihtiyaç duymuyor. Xbox ve televizyon kumandalarından sayısız IoT cihazına kadar evinizde pil kullanımı gerektiren tüm cihazların pillerinin her an dolu olduğunu düşünün. Ossia da bunu amaçlıyor. Firma şimdilik ürünü son tüketici için satışa sunmuş değil. Ancak detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Video

YORUMLAR