reklamı kapat

POPÜLER

Asus LS221H

 - Güncelleme: 21 Mart 2015 00:48

LCD monitörler sadece renkli ve canlı görüntüleriyle değil, şık tasarımlarıyla da kullanıcıların beğenisini toplamaya devam ediyor. Öyle ki bir çok ürün, birer elektronik eşya olmanın yanı sıra dekoratif amaçlı olarak da kullanılıyor. Ek olarak cihaz seçimleri ev veya ofis ortamındaki diğer eşyalara olan uygunluğa göre de yapılıyor. Bunun son örneklerinden olan LS221H de, hem şık tasarımı hem de sunduğu özellikleriyle, LCD monitör ailesinin dikkat çeken bir üyesi olarak öne çıkıyor.

İNCE VE ŞIK TASARIM
22 inçlik geniş bir ekrana sahip olan LS221H’nin yüzeyini kaplayan ve çizilmelere karşı oldukça dirençli bir yapıda olan 9H sertlik değerine sahip cam yüzey, ürünün ayırt edici özelliklerinden biri. Cam yüzeyin üst kısmı ve yan kısımları elmas kesimi biçiminde tasarlanmış. Ekranın alt kısmı ise mobilyalarınıza uyum sağlayabilmesi için deriyle kaplanarak, ürünün dekoratif olması da sağlanmış. Ekranı taşıyan daire şeklindeki ayağın iç kısmına yerleştirilmiş olan ve Light-in-Motion olarak adlandırılan değişken renkli led aydınlatması, kıvrılarak duvara monte edilebilir bir yapıda olması sayesinde; ürünü duvara monte ettiğinizde arka, masa üzerinde kullandığınızda ise taban aydınlatması olarak iş görüyor ve ortaya hoş bir görüntü çıkartıyor. Beğeniyle test ettiğimiz ürünün elbette beğenmediğimiz özellikleri de var. Örneğin, eksik nokta olarak yükseklik ayarı yapılamadığı için ideal görüş açısı ve kullanım şeklinin rahat bir şekilde sağlanamaması söylenebilir.

GENİŞ KULLANIM ALANI
Özellikle oyun severleri yakından ilgilendiren bir kriter olarak tepkime süre 2 ms olarak belirlenmiş. 2 ms’lik tepkime süresine ek olarak 4.000:1 kontrast oranı oyun oynarken detayları kaçırmanızı engelliyor. 1680×1050 piksel doğal çözünürlüğe sahip olan ekran, 300 cd parlaklık değerine ve grafik yazılımlarını kullananları yakınan ilgilendiren 16.7 milyon renk desteğine sahip. Bu arada oyunlardan bahsetmişken LS221H’nin dahili bir hoparlöre ya da herhangi bir kulaklık girişine sahip olmadığını da belirtmeliyiz ki, bizce ürünün en büyük eksisi de buradan geliyor. Zira LS221H bu eksiği nedeniyle, oyun konsolu kullanıcılarını üzeceğe benziyor. Ürünün, evinde arkadaşlarıyla film partileri vermeyi sevenleri sevindireceğini düşündüğümüz özelliği ise, 160 derece dikey, 170 derece de yatay görüş açısı sunması. Yansıtıcı özelliği bir hayli azaltılmış ekranın, geniş açılı görüş alanına sahip olması ürünü rakiplerinden ayıran özellikler arasında yer alıyor.

PUANLAMA
-4YILDIZ-

ARTILAR
Görüş açısının oldukça geniş olması, yansımalardan bir hayli arındırılmış ekranı

EKSİLER
Dahili hoparlörünün olmaması, yükseklik ayarı yapılamaması

SONUÇ
Dahili hoparlör veya kulaklık girişi olmaması ve yükseklik ayarı yapılamaması dışında oldukça iyi bir izlenim bırakan LS221H, şık tasarımı ve geniş izleme açısıyla başarılı bir monitör.

TEKNİK ÖZELLİKLER

Ekran
22 inç

Çözünürlük
1680×1050 piksel

Tepki Süresi
2 ms

Nokta Aralığı
0.28

Çalışma Frekansı
75 Hz

Bağlantı
DVI-D, HDMI

Parlaklık
300 cd

Kontrast
4000:1

Renk Desteği
16.7 milyon

Görüş Açısı
160 derece dikey
170 derece yatay

Dahili Hoparlör
Yok

Kulaklık Girişi
Yok

Enerji Tüketimi
46 W

İLGİLİ HABERLER