reklamı kapat

POPÜLER

Asya’nın ilk “orman plazası” her gün 60 kilogram oksijen üretecek

Metropollerin her geçen gün daha da grileştiği günümüzde küresel ısınma ve hava kirliliği gibi global sorunlarla boğuşmaya devam ediyoruz. Hava kirliliği konusunda artık neredeyse nefes alınamaz noktaya gelen Çin’de ise alternatif çözüm olarak “orman plaza” projesi başlatılıyor.

Vertical Forest (Dikey Orman) olarak isimlendirilen proje aslında yeni değil. İtalyan mimar Stefano Boeri tarafından gerçekleştirilen bu orman plazalarda İtalya’da (Milan) ve İsviçre’de (Lozan) halihazırda bulunuyor. Bu özel projenin Asya ayağı ise ilk olarak Çin’de gerçekleştirilecek. Nanjing Towers olarak adlandırılan bu orman plazalar 1000’in üstünde ağaca ev sahipliği yapacak. 2018‘de bitirilmesi planlanan bu plazaların yüksekliği ise yaklaşık 200 metre ve 107 metre olacak. 23 farklı ağaç türünün yer alacağı plazalar tamamlandığında her gün 60 kg oksijen üretmesi bekleniyor. Çin gibi hava kirliliğinin çok yoğun olduğu bölgelerde böylesine bir oksijen üretiminin oldukça önemli olduğunu belirtelim.

Tabii plazaların tek amacı hava kirliliğini önlemek değil. İşin bir de ticari boyutu var. Bu plazalar sadece ağaçlara değil insanlara da ev sahipliği yapacak. 200 metre olan plazada ofisler, bir müze, bir mimarlık okulu ve çatısında da bir gece kulübü yer alacak. Daha kısa olan ikinci plazanın çatısında ise bir havuza yer verilirken, 247 odalı Hyatt Otel de yine bu kulede yer bulacak. Stefano Boeri’nin diğer projelerine buradan ulaşabilirsiniz.