reklamı kapat

POPÜLER

smog free
smog free
smog free
smog free
smog free
smog free
smog free

Kirli havayı mücevhere dönüştüren sıra dışı cihaz [Video]

Kirli havayı mücevhere dönüştüren ilginç cihaz Smog-Free Tower, tüm dünyanın etkilendiği hava kirliliği problemini akılcı bir şekilde çözmeyi amaçlıyor.

Hava kirliliği yakın zamanda kurtulabileceğimiz bir sorun değil. Giderek artan bir şekilde tüm dünyayı etkileyen bu problem için, pek çok farklı çözüm sunuluyor. Hatırlarsanız geçmişte “ağaç duvar” ya da “orman plaza” gibi farklı projeleri sizlerle paylaşmıştık. Smog-Free Tower ise daha farklı bir çözüm sunarak hem havayı temizliyor hem de bu temizliğin sonucunda bir şeyler üretiyor. Sanatçı ve tasarımcı olan Dan Roosegaarde’nin ellerinden çıkan bu tasarım kirli havayı alıyor ve değerli taşlara dönüştürüyor. Bunun sonucunda da ilginç mücevherler elde ediliyor. Hava kirliliği bir anda modanın bir parçası oluyor anlayacağınız.

smog free
smog free
smog free
smog free
smog free
smog free

Hava kirliliğine çözüm

Söz konusu mini kule havayı temizleyerek değerli taşlar üretirken satılan bu değerli taşlarla da projenin çarkları dönüyor. Yani kirli havadan elde edilmiş bir mücevher satın aldığınızda aslında bu projeye de katkıda bulunmuş oluyorsunuz. Devasa bir “süpürge” olan bu mini kuleler 7 metre uzunluğunda. Kulenin üstünden kirli hava çekilirken, filtrelenmiş temiz hava da alt katmanlarda yeniden çevreye salınıyor. Söz konusu cihazın herhangi bir su ısıtıcısından daha fazla enerji tüketmediği de belirtiliyor. Saat başı 30.000 metreküp hava temizleyebildiğini de ekleyelim. Oluşturulan her bir değerli taş 1.000 metreküp temiz hava anlamına geliyor. Hayli ilginç olan bu projeyle ilgili detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Video